• Historia szkoły

        •  

          Nie jest dokładnie znana data utworzenia Szkoły Podstawowej w Kamieniu- Podlesiu. Wzmianka o pierwszych latach nauki sięga czasów I wojny światowej. Dzieci w naszej miejscowości uczone były przez nauczyciela Antoniego Łacha. Wiadomo, że nauka odbywała się w budynku szkoły. W czasie działań wojennych budynek ten został spalony. W latach międzywojennych został odbudowany i dzieci znowu mogły uczyć się w prawdziwej szkole. Szkoły w tym czasie podobnie jak dzisiaj borykały się z problemami finansowymi. Często brakowało pieniędzy na zakup opału i dlatego też w okresie zimy w czasie dużych mrozów zajęcia były odwoływane. W latach trzydziestych XX wieku nauczycielem w szkole na Podlesiu był Mieczysław Moskal. Nauczyciele nie mieli dobrych warunków pracy, obowiązywał ich 35-36 godzinny tydzień pracy, a klasy były bardzo liczne. W tym czasie praca w szkołach w Kamieniu była dobrze oceniana przez wizytatorów. W tym czasie istniały przy szkołach rady szkoły, w skład których wchodzili mieszkańcy wsi i pełnili te funkcje społecznie. Udzielały one dużego wsparcia kierownictwu szkoły.

          W 1937 roku do wszystkich szkół na terenie gminy Kamień uczęszczało 718 dzieci. W tym czasie mało młodzieży z Kamienia podejmowało naukę w szkołach średnich i zawodowych. W okresie II wojny światowej mieszkańcy wsi Kamień- Podlesie zostali wysiedleni przez okupantów za pomoc udzielaną partyzantom, ukrywającym się w okolicznych lasach. Natomiast budynek szkoły został całkowicie zniszczony (zbombardowany 25 lipca 1944 r.)

          Po zakończeniu działań wojennych mieszkańcy Podlesia zaczęli powracać do swoich domów. W roku szkolnym 1944/45 uczniowie z Kamienia- Podlesia nie mogli podjąć nauki, ponieważ szkoła nie istniała. Do pracy w szkole na Podlesiu przydzielone zostało małżeństwo Moskalów, jednak z racji braków lokalowych w tej miejscowości uczyli dzieci z Podlesia w szkole w Krzywej Wsi. Na Podlesiu nauczanie młodzieży rozpoczęło się dopiero w 1948 r. w wynajętych izbach u gospodarzy. Około 1954 r. oddano nową szkołę w Podlesiu. Rok 1956 to czas, kiedy rozpoczął pracę w szkole w Podlesiu jej długoletni dyrektor Jan Dobrowolski wraz z małżonką Wincentyną. Przybywało dzieci w szkole i nauka znowu musiała odbywać się w prywatnych domach u p. Katarzyny Radomskiej p. Rozalii Delekta. Do roku 1965 nauka w szkole podstawowej trwała 7 lat, a od 1966 roku 8 lat. W roku 1972 oddano II budynek szkoły w Podlesiu i wówczas nauka odbywała się tylko w budynkach szkoły.

          W okresie, gdy dyrektorem szkoły był Jan Dobrowolski w szkole na Podlesiu pracowali tacy nauczyciele jak: Wincentyna Dobrowolska, Maria Klimek (Pasierb), Maria Kołodziej, Anna Kida (Dudzik), Janina Ruszak, Stanisława Cholewa (Kida), Henryk Dołgan, Halina Orszak (Grzybowska), Danuta Piękoś, Kazimierz Wilk, p. Kokoszka, Stanisława Dołgan (Janiec), Maria Krzos, Zofia Sączawa, Danuta Olko, Elżbieta Bugiel (Milanowska), Ryszard Bugiel, Janina Tabor (Oczkowska), Stanisława Gumieniak, Józefa Kida (Surdyka), Jadwiga Gancarz, Marta Oczkowska (Piróg), Jan Madej, Józef Łach, Stanisława Walicka, Grażyna Sycz (Czubat), Zofia Lubecka, Jan Lubecki.

          W połowie lat 80-tych rozpoczęto budowę remizy strażackiej w Podlesiu, która z inicjatywy Dyrektora Dobrowolskiego i miejscowych działaczy została przeznaczona również na Szkołę Podstawową. W 1994 roku rozpoczęto budowę pierwszej w gminie sali gimnastycznej. Budynek nowej szkoły został oddany do użytku w październiku 1995 roku.

          W latach 1990- 2002 funkcję dyrektora pełnił p. mgr Ryszard Bugiel. W okresie tym w Szkole Podstawowej w Podlesiu pracowali tacy nauczyciele jak: Józef Łach, Anna Radomska ( Marciniak), Jolanta Kornak, Barbara Pelczar (Prościak), s.Elżbieta Gosztyła, s.Grażyna Nogaj, s. Agata Jacek, ks. S. Rydzik, Sabina Kołodziej (Zaguła), Magdalena Zaguła, Jan Madej, Małgorzata Dudzik, Grażyna Sycz, Jadwiga Lenart, Marta Sztaba, Bogusława Piróg, Krystyna Lenart, Małgorzata Januszewska.

          Od 2003r. funkcję dyrektora szkoły pełni mgr Jan Madej. W tym czasie w szkole pracę podjęli Elżbieta Sabat-Piędel, Marzena Pisula, Patrycja Kochmańska, Bogusława Rurak oraz Ks. Stanisław Buszta. Placówka szkolna jest wspaniałą wizytówką oświatową Podlesia. Służy dzieciom w zdobywaniu wiedzy i rozwijaniu zainteresowań. Organizuje wiele konkursów szkolnych, zawodów sportowych oraz imprez środowiskowych. Szkoła podejmuje również działania, które promują walory przyrodnicze oraz tradycje i folklor Podlesia. Między innym w 2005 roku szkoła przyczyniła się do powstania ścieżki przyrodniczo-ekologicznej "Zdołga", która służy nie tylko uczniom naszej szkoły, ale także całej społeczności lokalnej. Jej przeznaczeniem jest zarówno rekreacja jak i edukacja przyrodnicza. W 2007roku utworzona została Szkolna Izba Pamięci. 26 kwietnia 2012 roku społeczność Szkoły Podstawowej w Podlesiu przeżywała podwójną uroczystość, bowiem szkoła przyjęła za swego Patrona Św. Floriana oraz otrzymała sztandar ufundowany przez Ks. Stanisława Busztę, na którym widnieją trzy kluczowe słowa" DOBRO, PRAWDA , PIĘKNO. W roku szkolnym 2013/2014 w wydzielonej części boiska przy Szkole Podstawowej zbudowano piękny plac zabaw dla dzieci szkolnych i małych mieszkańców Podlesia. Obok placu wybudowano wspaniałą altanę ogrodową, która ubogaca to bajeczne miejsce. Po minach dzieci korzystających z nowego placu zabaw, widać, że to naprawdę udana inwestycja, że obiekt jest potrzebny i dobrze będzie służył naszym najmłodszym. Dostarczy im zabawy na długie lata.