• Szkolne Koło Przyrodnicze

•       W Szkole Podstawowej w Kamieniu Podlesiu od wielu lat istnieje Szkolne Koło Przyrodnicze, które prowadzi p. mgr Krystyna Lenart. Celem tej organizacji jest efektywne kształtowanie właściwych postaw i umiejętności służących ochronie środowiska przyrodniczego. Wspólnie z uczniami opracowany zostaje Plan Pracy Koła. Wszelkie działania podejmowane  w ramach opracowywanego planu uczą, jak podnosić świadomość ekologiczną własną i społeczeństwa oraz w jaki sposób rozbudzać potrzebę ochrony środowiska.

Szkolne Koło Przyrodnicze dba o:

• ochronę środowiska naturalnego,
          • ochronę gatunkową zwierząt i roślin,
          • estetykę najbliższego otoczenia,
          • zieleńce wokół szkoły,
          • dokarmianie zwierząt żyjących w stanie dzikim,
          • zwiększanie liczby krzewów, lasów w najbliższej okolicy,
          • ptaki leśne poprzez zakładanie budek lęgowych, ochronę już założonych, dokarmianie ich w okresie mrozów,
          • szerzenie informacji o ochronie przyrody.

Członkowie Szkolnego Koła Przyrodniczego mogą:

• brać czynny udział w szeregu akcji organizowanych przez LOP tj. dokarmianie ptaków, sadzenie krzewów, drzew, zbieranie karmy dla zwierząt, poznawanie roślin i zwierząt chronionych.
          • brać udział w konkursach przyrodniczych organizowanych przez szkołę, Koło Łowieckie "Knieja" w Stalowej Woli.
          • zgłaszać opiekunom koła wszelkie sytuacje, które zagrażają środowisku naturalnemu
          • poszerzać swoje wiadomości na temat przyrody poprzez pisanie referatów, oglądanie filmów przyrodniczych

Szkolne Koło Przyrodnicze w naszej szkole liczy 65 uczniów. Zainteresowanie ekologią jest duże, dlatego też dzieci bardzo chętnie biorą udział w różnego typu akcjach zorganizowanych przez LOP m.in.:

• udział w akcji "Sprzątanie świata,"
          • zbiórka karmy dla zwierząt,
          • zbiórka kasztanów, żołędzi, zboża i przekazanie ich Kołu Łowieckiemu "Knieja" celem dokarmiania zwierząt dzikich zimą,
          • dokarmianie ptaków zimą,
          • przygotowywanie apeli z okazji Dnia Ziemi,
          • organizowanie konkursów szkolnych o tematyce przyrodniczo- ekologicznej,
          • sadzenie roślin, krzewów,
          • zbiórka puszek aluminiowych, szkła, makulatury
          • wykonywanie gazetek i plakatów o tematyce przyrodniczo- ekologicznej

Wszelkie bezinteresowne działania jakie podejmujemy z młodzieżą na rzecz ochrony środowiska sprawiają, że w przyszłości wyrosną oni na ludzi mądrych , odpowiedzialnych, na ludzi którym los przyrody nie będzie obojętny.

Bo przecież "czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci."