• Pasowanie na ucznia klasy I

• Tradycją naszej szkoły jest, że najmłodsi uczniowie w październiku przeżywają swoją pierwszą ważną uroczystość jaką jest pasowanie na ucznia pierwszej klasy.  W dniu 25 października pierwszoklasiści odświętnie ubrani i przejęci, w obecności swoich najbliższych rozpoczęli występ, w którym zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. Po zakończeniu części artystycznej, w niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym uczniowie ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania Pan Dyrektor dokonał symbolicznego pasowania na ucznia. Nie obyło się też bez upominków oraz pamiątkowych zdjęć. Na zakończenie uczniowie wraz z rodzicami udali się na słodki poczęstunek. Wszystkim pierwszakom życzymy, aby ten dzień pozostał w ich pamięci jako wielkie przeżycie i niezapomniana, radosna chwila.

• Wycieczka w Góry Świętokrzyskie

• Góry Świętokrzyskie to jedno z piękniejszych miejsc naszego kraju. Tutaj właśnie w dniu 18 października wybraliśmy się na wycieczkę dofinansowaną z rządowego programu „Poznaj Polskę”. Pogoda była dla nas bardzo łaskawa, dlatego w słonecznych promieniach mogliśmy podziwiać widoki okolicznych wzgórz z Zamku Królewskiego z Chęcinach. Spacerem udaliśmy się do klasztoru Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu. Wisienką na torcie była wizyta w Jaskini Raj – jednej z najpiękniejszych jaskiń krasowych w Polsce. Wycieczka dostarczyła wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń. Wszyscy z niecierpliwością czekamy na kolejne wyprawy.

• Sprzątanie Świata.

• W piątek 7 października 2022r. , wzorem lat ubiegłych nasza szkoła włączyła się w 29 akcję „Sprzątania świata", której tegoroczne hasło brzmiało: "Wszystkie śmieci są nasze”. Celem akcji jest  przede wszystkim podnoszenie kultury ekologicznej, nauka segregacji śmieci oraz podejmowanie działań na rzecz ochrony środowiska. Z tej okazji przygotowaliśmy przedstawienie pt. „Zielony Kapturek”, aby przypomnieć dzieciom jak należy segregować śmieci  oraz dlaczego powinniśmy dbać o środowisko. Przygotowaliśmy także dla uczniów pytania i zagadki o tematyce ekologicznej. Po części teoretycznej  przyszedł czas na działanie. Dyrektor szkoły wyznaczył rejony objęte sprzątaniem, za które odpowiedzialni byli uczniowie poszczególnych klas. Pod okiem nauczycieli i wychowawców  uczniowie wyruszyli w wyznaczonych kierunkach. Wcześniej zostali zaopatrzeni w jednorazowe rękawiczki oraz worki, do których mieli odpowiednio segregować śmieci. Uczniowie z dużym zaangażowaniem oraz dokładnością wysprzątali teren wokół szkoły jak również drogę wiodącą przez naszą miejscowość. Wśród znalezisk dominowały szklane butelki po napojach, puszki oraz papierki po słodyczach. Udział uczniów w takiej akcji jest wspaniałą lekcją ekologii, uczy szacunku do przyrody oraz dbałości o środowisko.

• Laboratoria przyszłości.

• Wykorzystanie sprzętu  zakupionego w ramach programu „Laboratoria przyszłości”

w Szkole Podstawowej im. św. Floriana w Kamieniu Podlesiu.

W naszej szkole na zajęciach lekcyjnych jak równie podczas  różnego rodzaju akcji i uroczystości szkolnych wykorzystujemy zakupiony sprzęt w ramach rządowego programu „Laboratoria przyszłości”. Naszą uwagę w dużej mierze skupiliśmy na drukarce 3D ponieważ budziła ona duże zainteresowanie wśród dzieci i młodzieży . Na godzinach wychowawczych oraz lekcjach informatyki uczniowie zapoznali się z budową drukarki 3D oraz pracowali w programie Tinkercad przygotowując proste modele 3D. Mieli także możliwość obserwacji procesu wydruku 3D.  Były to dla nich  bardzo aktywne i ciekawe zajęcia. Ponadto korzystaliśmy z   mikrofonów nagłownych i kierunkowych  podczas akcji „Narodowe Czytanie” jak również podczas akcji „Sprzątanie Świata”, gdzie uczniowie pięknie zaprezentowali się w scence pt. „Zielony Kapturek”. Wykorzystujemy  również  zakupiony aparat fotograficzny do robienia zdjęć podczas uroczystości szkolnych  dzięki czemu możemy dokumentować ważne wydarzenia z życia szkoły.

Pozostałe zdjęcia w galerii.

• Wycieczka do Zamościa

• Sprawozdanie z wycieczki do Zamościa

27 września uczniowie klas 0 – V wraz z opiekunami i rodzicami najmłodszych uczestników, wybrali się na całodniową wycieczkę do Zamościa. Na szczęście pogoda dopisała i mimo, że wsiadaliśmy do autokaru pełni obaw, Zamość powitał nas pięknym słońcem. W pierwszej kolejności wraz z przewodnikiem ( który zaskoczył nas pięknym, historycznym strojem szlacheckim, w który był ubrany ) udaliśmy się do Arsenału. Dowiedzieliśmy się w nim mnóstwa ciekawych informacji o starej broni, sposobach walki, wielu ciekawostek m.in. co oznacza powiedzenie że: plan spalił na panewce. Później przeszliśmy na polanę przed mury obronne, gdzie uczniowie sami mieli możliwość nabicia armaty i odpalenia jej. W następnej kolejności wybraliśmy się podziwiać Stare Miasto, obowiązkowe zdjęcie na schodach przed ratuszem, zakup pamiątek i przejście do Zamojskiej Manufaktury Słodyczy. W niewielkim zakładzie tuż przy rynku dzieci miały możliwość zobaczyć jak wyrabia się cukierki, a także osobiście zrobić dla siebie słodkiego lizaka. Po tym wyczerpującym zajęciu wszyscy z apetytem zjedliśmy smaczny obiad i udaliśmy się do autobusu. Ostatnim punktem naszej wycieczki było ZOO.  Widzieliśmy tam wspaniałe okazy niespotykanych w Polsce zwierząt. Podziwialiśmy różne rodzaje małp, puchaczy i mniejsze oraz większe dzikie „koty”. Byliśmy w motylarni, gdzie wśród egzotycznych roślin bytują kolorowe, większe i mniejsze motyle. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się gady, które w środowisku naturalnym są niebezpieczne, a w ZOO mogliśmy je  oglądać na wyciągnięcie ręki.  Dzieci miały okazję przyjrzeć się z bliska egzotycznym ptakom, podziwiać żyrafy i niedźwiedzie. Wszyscy w dobrych humorach wróciliśmy do domu a wspomnienia z wycieczki na długo pozostaną w naszej pamięci.