• Psycholog w naszej szkole!

          • Szanowni Rodzice i Uczniowie!

            Informujemy, że w dniach 5 października w godz. 800- 1000 i 21 października w godz. 1330 - 1530 oraz 4 listopada w godz. 1330 - 1530 będzie możliwość konsultacji indywidualnych z psychologiem panią Elżbietą Bielecką. Porada będzie udzielana w gabinecie profilaktyki zdrowotnej - sala nr 10 I piętro. Zachęcamy do skorzystania z porady zarówno uczniów jak i rodziców.

             

          • Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2020/2021

          •  W dniu 1 września 2020 roku rozpoczęliśmy nowy rok szkolny Mszą św. odprawioną przez ks. Proboszcza Stanisława Busztę, w kościele parafialnym. Po zakończeniu nabożeństwa uczniowie udali się do swoich klas na spotkanie z wychowawcami. Mimo obowiązujących obostrzeń wszyscy z wielką radością i ulgą wrócili do nauki w bydynku szkoły. Mamy nadzieję, że szczęśliwie uda się zrealizować plany edukacyjne i wychowawcze założone na początku roku szkolnego. 

          • Informacja o rozpoczęciu roku szkolnego 2020/2021

          • Uprzejmie informuję, że inauguracja roku szkolnego 2020/2021 rozpocznie się 1 września 2020 roku

            W tym dniu przewidywana jest Msza Święta w kościele parafialnym o godzinie 9.00. w intencji uczniów i nauczycieli.

            Następnie w budynku Szkoły Podstawowej im. Św. Floriana w Kamieniu Podlesiu uczniowie spotkają się z wychowawcami bezpośrednio w klasach wg podanego planu:

            - Uczniowie przedszkola grupa „0” w sali nr 9- wych. E. Sabat-Piędel.

            - Uczniowie klasy II w sali nr 1- wych. G. Sycz.

            - Uczniowie klasy III w sali nr 8- wych. M. Dudzik

             

            - Uczniowie klasy IV i V w sali nr 15- wych. B. Piróg.

            - Uczniowie klasy VI i VII w sali nr 10- wych. A. Krawczyk.

            - Uczniowie klasy VIII w sali nr 13- wych. K. Lenart.

            Nie będzie spotkania ogólnego. Wszystkie informacje o pracy w nowym roku szkolnym przekażą wychowawcy klas. Ponadto na bieżąco będziemy umieszczać informację na stronie internetowej szkoły. Proszę również o przyniesienie plecaków na podręczniki, które będą wydane uczniom w tym dniu. Uczniowie i Rodzice, którzy chcą towarzyszyć swoim dzieciom w dniu rozpoczęcia roku szkolnego, zobowiązani są do zakrywania maseczką ust i nosa zgodnie z przepisami sanitarnymi obowiązującymi w miejscach publicznych. 

            Dyr. Szkoły: Jan Madej

          • Informacja o zakończeniu roku szkolnego

          • Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Św. Floriana w Kamieniu Podlesiu informuje, iż w dniu 26 czerwca 2020 roku uczniowie klas VII i VIII przychodzą po odbiór świadectw o godz. 8.30. Gromadzą się na świetlicy szkolnej, gdzie odbędzie sie krótkie spotkanie z wychowawcami. Uczniowie klas IV - VI przychodzą na godzinę 9.30 również do świetlicy szolnej na spotkanie z wychowawcami i po odbiór świadectw. Uczniowie klas 0 - III gromadzą się na sali gimnastycznej o godz. 9.30, gdzie otrzymają świadectwa od swoich wychowawców.

            Przypominamy również o konieczności zwrócenia wypożyczonych podręczników do biblioteki szkolnej. Uczniowie klas IV - VIII w dniu 23.06.2020 r. (wtorek), natomiast uczniowie klas 0 - III w dniu 24.06.2020 roku (środa).

          • Wytyczne dla zdających egzamin ósmoklasisty!

          • Bardzo proszę o przeczytanie poniższych uwag i zastosowanie się do nich podczas egzaminu.

            W związku z sytuacją epidemiczną egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzany zgodnie ze specjalnymi wytycznymi przygotowanymi przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, Ministerstwo Edukacji Narodowej i Głównego Inspektora Sanitarnego.
            W egzaminie nie może uczestniczyć osoba, która jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych albo w jej domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji.

            Na teren szkoły mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem (maseczką jedno- lub wielorazową, materiałem, przyłbicą, jeśli ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać ust i nosa maseczką). Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły, z wyjątkiem sali egzaminacyjnych po zajęciu miejsc przez zdających.

            Zachować odstęp

            Czekając na wejście do szkoły albo sali egzaminacyjnej, zdający mają zachować odpowiedni odstęp (co najmniej 1,5 m) oraz mieć zakryte usta i nos.

            Zarówno zdający, jak i członkowie zespołu nadzorującego mogą - jeżeli uznają to za właściwe - mieć zakryte usta i nos w trakcie egzaminu, nawet po zajęciu miejsca przy stoliku.

             

            Każdy korzysta z własnych przyborów piśmienniczych

            Zdający nie powinni wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy, w tym książek, telefonów komórkowych, maskotek.

            Na egzaminie każdy zdający korzysta z własnych przyborów piśmienniczych (własnego długopisu z czarnym tuszem, ołówka), linijki. Zdający nie mogą pożyczać przyborów od innych zdających.

             

            Szkoła nie zapewnia wody pitnej. Na egzamin należy przynieść własną butelkę z wodą. Po zajęciu miejsca przez zdającego butelkę należy postawić na podłodze obok ławki.

             

            Na egzamin uczniowie przychodzą o godz. 8.40, tak aby nie robić zbędnego zamieszania i nie tworzyć możliwości kontaktu z kolegami. Pamiętać należy o przyniesieniu ze sobą legitymacji szkolnej,bez której nie będzie można przystąpić do egzaminu.

             

          • Wznowienie zajęć edukacyjnych dla klas I - III

          • Szanowni Rodzice,

            Uprzejmie informuję, że od dnia 25 maja 2020 r. będą prowadzone w naszej szkole zajęcia dydaktyczne dla klas I-III. Decyzję taką podjęto po spotkaniu z nauczycielami i w porozumieniu z organem prowadzącym. Wywiad przeprowadzony przez wychowawców z rodzicami uczniów wykazał, że w 80 % rodzice są zdecydowani posłać swoje dziecko do szkoły od 25 maja. Dlatego podjęliśmy decyzję, iż będą to zajęcia dydaktyczne, zgodnie z rozporządzeniem MEN o możliwości prowadzenia takich zajęć. Dla oddziału przedszkolnego będą zorganizowane zajęcia opiekuńcze.

            Nowy plan lekcji dla klas I - III znajduje się w zakładce "Plan lekcji".

            Rodzice posyłający dzieci do szkoły zobowiązani są do wypełnienia niżej zamieszczonego oświadczenia 

             i przesłania na adres e-mail szkoły (podpis będzie można złożyć w dniu przyprowadzenia dziecka do szkoły), oraz zapoznania się z wytycznymi dla rodziców ( załącznik poniżej).

            Oswiadczenie__rodzica_posylajacego_dziecko_do_szkoly_od_25_maja.docx  

            WYTYCZNE_DLA_RODZICOW.docx

          • Informacja dla rodziców

          • SZANOWNI PAŃSTWO – RODZICE DZIECI

            UCZĘSZCZAJĄCYCH DO ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO

             

            Uprzejmie informuję o zawieszenie zajęć dla oddziału przedszkolnego do dnia 18.05.2020 r. Decyzję taką podjęto po konsultacji z organem prowadzącym szkołę – Wójtem Gminy Kamień. O wznowieniu zajęć w szkole zostaniecie Państwo poinformowani. Osoby chcące posyłać dzieci do oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Kamieniu Podlesiu po 18 maja powinni się skontaktować ze szkołą bądź z wychowawcą oddziału przedszkolnego.

            Dyr. szkoły: Jan Madej

          • Komunikat Dyrektora Szkoły

          • Drodzy uczniowie!

             

            W związku z nowelizacją rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkół wprowadzonym dla zapobiegania i przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Nauczanie na odległość zostaje przedłużone do 24 maja. Zachęcam do pozostania w stałym kontakcie ze swoimi nauczycielami i wychowawcami, do pilnego i systematycznego uczenia się z podręczników i innych dostępnych środków wskazanych przez nauczycieli. Pamiętajcie, że również z tej pracy jesteście oceniani i wyniki będą sumowane do tych osiągnięć w szkole sprzed epidemii koronawirusa. Zwracam się też do ósmoklasistów. Już niedługo zostaniecie absolwentami naszej szkoły. Postarajcie się jak najlepiej wypaść na egzaminie, którego nowy termin został ustalony na 16, 17 i 18 czerwca. O szczegółach egzaminu zostaniecie poinformowani. Do tego czasu pilnie powtarzajcie i uzupełniajcie swoją wiedzę i umiejętności.

             

            Dyr. szkoły: Jan Madej

          • Zapisy do szkoły

          • Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Św. Floriana w Kamieniu Podlesiu informuje, że od 15 kwietnia można zapisywać dzieci do oddziału przedszkolnego na rok szkolny 2020/2021. Do oddziału przedszkolnego można zapisać dzieci urodzone w roku 2014 i 2015 i dzieci, które już uczęszczały do naszego oddziału .

            W celu zgłoszenia dziecka należy wypełnić kartę zgłoszeniową pobraną ze strony internetowej szkoły w zakładce – organizacja pracy szkoły dokumenty do pobrania. Po wypełnieniu przesłać na adres e-mail szkoły: sp_podlesie@poczta.fm

             

            Prosi się również rodziców dzieci, które będą uczęszczać do klasy Pierwszej o wypełnienie karty zgłoszenia.

          • Życzenia Dyrektora Szkoły

          • Pogodnych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, wypełnionych nadzieją i siłą płynącą z daru Chrystusa. Niech te święta upłyną w rodzinnej atmosferze przy wielkanocnym stole, wlewając w nasze serca radość i wiarę. Uczniom, Rodzicom i Nauczycielom SP im. Św. Floriana w Podlesiu życzy                                 

            Dyr. szkoły Jan Madej

          • Nauczanie z TVP.

          • Dzień dobry!

            Poniżej zamieszczam link z dokumentem do pobrania, w którym znajduje się szczegółowy program telewizyjny lekcji, przygotowanych dla poczególnych klas szkoły podstawowej. Lekcje te mogą dotyczyć materiałów już przerobionych, lub nowych treści. W miarę możliwości proszę obejrzeć zalecane lekcje!

            Pozdrawiam i życzę zdrowia!

            Jadwiga Lenart

          • Nauczanie zdalne od 6 do 8 kwietnia 2020 r.

          • Kochani Uczniowie i Drodzy Rodzice!

            Rozpoczynamy kolejny tydzień nauki w czasie epidemii. Materiały najświeższe znajdziecie oczywiście w zakładce nauczanie zdalne. Będzie to krótszy tydzień pracy, gdyż od czwartku rozpoczną się ferie świąteczne zgodnie z organizacją roku szkolnego 2019/2020. Przerwa świateczna potrwa do wtorku. O ile sytuacja nie ulegnie zmianie, kolejne materiały zostaną zamieszczone na stronie we wtorek, w przyszłym tygodniu, w godzinach wieczornych. 

            Życzę zdrowych, spokojnych i błogosławionych Świąt Wielkanocnych!

            Jadwiga Lenart

          • Komunikat Dyrektora Szkoły

          • DZIEŃ DOBRY WSZYSTKIM!

            Rozpoczynamy kolejny tydzień pracy i nauki zdalnej. Dla lepszej i efektywniejszej pracy przypomnę kilka zasad tej współpracy:

            Zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość to aktywność nauczyciela i ucznia, która może odbywać się z użyciem monitorów ekranowych, ale także bez ich użycia – w formie ustalonej przez dyrektora szkoły w porozumieniu z nauczycielami danej szkoły i po poinformowaniu rodziców dziecka (ucznia) o sposobie realizacji zajęć.

            Działania w ramach nauczania zdalnego mogą być prowadzone w oparciu m.in. o:

            • materiały edukacyjne na sprawdzonych portalach edukacyjnych i stronach internetowych wybranych instytucji kultury i urzędów;

            • zintegrowaną platformę edukacyjną:
              https://epodreczniki.pl/

            • komunikację poprzez pocztę elektroniczną

            • media społecznościowe, komunikatory, programy do telekonferencji przy zachowaniu bezpiecznych warunków korzystania z Internetu

            • lekcje online

            • programy telewizji publicznej i audycje radiowe

            • zamieszczanie informacji i materiałów edukacyjnych na stronie internetowej szkoły

            • podręczniki, ćwiczenia, karty pracy, które uczeń już posiada – wydawcy zrzeszeni w  Sekcji Wydawnictw Polskiej Izby Książki przygotowali i udostępnili materiały i narzędzia dydaktyczne całkowicie bezpłatnie.

            • kontakt telefoniczny z nauczycielem

            • wydrukowanie przez szkołę materiałów dla uczniów i wyłożenie ich we wskazanym miejscu do odbioru przez rodziców

            • dostarczanie wydrukowanych materiałów do ucznia

            • inne sposoby wskazane przez dyrektora szkoły w porozumieniu z nauczycielami i przy wsparciu organu prowadzącego

            Ważne! Nauczaniem zdalnym nie jest tylko nauka w trybie on-line, czy tzw. wideo lekcje!

            Uczniowie mogą przesyłać drogą elektroniczną odrobione prace domowe (w postaci skanów lub plików), a jeśli nie mają możliwości skorzystania z Internetu to również telefonicznie mogą porozumiewać się z nauczycielem.

            Nauczanie zdalne może więc mieć różną formę, musi jednak uwzględniać możliwości (psychofizyczne i techniczne) wszystkich uczestników tego procesu, czyli szkoły (nauczycieli) oraz uczniów (i ich rodziców). Należy pamiętać o zasadzie równego dostępu i równego traktowania!

            Ważniejsza od wybranej formy nauczania jest możliwość zrealizowania celu nauczania, przy zachowaniu bezpieczeństwa wszystkich stron. Nie chodzi tylko o bezpieczeństwo fizyczne, związane ze stanem zagrożenia epidemiologicznego, ale także o zagrożenia związane z cyberbezpieczeństwem.

            Przykłady dobrego funkcjonowania zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość z informacji otrzymanych od rodziców i uczniów :

            • Dzieci uczą się w domach, pod kierunkiem nauczycieli (np. wiadomości/ogłoszenia w dzienniku elektronicznym, poprzez e-mail, smsy) korzystając z podręczników, ćwiczeń, kart pracy, płyt, materiałów dostępnych na platformach edukacyjnych. Dzieci wykonują zadane prace domowe i odsyłają je nauczycielom.

            • Dzieci mają czas na efektywną naukę indywidualną i na odpoczynek.

            • Realizujemy tematy oraz zadania na bieżąco i taka nauka nie różni się niczym od nauki w szkole, oprócz oczywiście tego, że uczymy się w domu. Jeśli obecna sytuacja będzie się przedłużała, nauka zdalna będzie tylko doskonalona, co pozwoli na zakończenie bez problemu obowiązkowego materiału w normalnym, ustalonym wcześniej terminie.

            • Dzieci nie powinni siedzieć po 6-7 godzin przed komputerem.

            • ; Żadne z dzieci nie chce siedzieć po kilka godzin przed komputerem słuchając swoich nauczycieli online, wolą sami czytać książki, wykonywać zadane prace, a potem mieć czas wolny dla siebie…

            • Jeśli nauczyciele zadają nowy materiał to powinni dać wskazówki rodzicom jak pomóc w nauce i wytłumaczeniu nowego materiału. Rodzic nie jest specjalistą z matematyki, angielskiego czy języka polskiego. Nie zawsze może pomóc swojemu dziecku.

            • Nauczyciele powinni konsultować ze sobą ilości wprowadzanego materiału, ilości zadań domowych oraz ich stopnia skomplikowania i czasochłonności.

            Uczniowie

            1. Samodzielnie lub z pomocą rodziców nawiązują kontakt z wychowawcą i nauczycielami.

            2. W zależności od wieku i stopnia samodzielności w korzystaniu z narzędzi do kontaktu zdalnego – organizują naukę własną w domu.

            3. Najlepsze efekty daje praca systematyczna!

            4. Wszelkie wątpliwości co do formy, trybu czy treści nauczania uczniowie na bieżąco zgłaszają nauczycielom (samodzielnie lub prosząc o pośrednictwo rodziców).

            5. Czasu spędzonego przy komputerze nie należy niepotrzebnie przedłużać. Przerwy, nawet krótkie są obowiązkowe!

            6. Należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa w pracy z komputerem i w Internecie.

            7. Należy pamiętać o etykiecie językowej i kulturze w komunikacji z nauczycielami (zwroty grzecznościowe mile widziane!).

            Rodzice

            1. Należy zachęcać dzieci do samodzielnej pracy.

            2. Warto być w kontakcie z wychowawcą i nauczycielami: udostępnić swój numer telefonu, adres e-mailowy, sprawdzać stronę internetową szkoły.

            3. W miarę możliwości wspierać (ale nie wyręczać!) dzieci w wykonywaniu zadanych prac.

            Dyrektor Szkoły: Jan Madej

          • Praca zdalna od 31. 03. do 03. 04. 2020 r.

          •  

            Kochani Uczniowie i Drodzy Rodzice!

            Rozpoczynamy kolejne dni zdalnego nauczania. Zmienił się wygląd naszej strony internetowej. Po lewej stronie jest teraz nowa zakładka Nauczanie zdalne. Tam znajdziecie podstrony dla poszczególnych klas, a w nich dalsze wytyczne przekazane przez nauczycieli. Poniżej jest odnośnik, w którym znajdziecie plan wideo konferencji dla kl. IV-VIII z nauczycielami poszczególnych przedmiotów. 

            Materiały z takich przedmiotów jak: j. polski, matematyka, j.angielski, edukacja wczesnoszkolna na czwartek i piatek będą zamieszczone w środę w godz. wieczornych.

            Zyczę zdrowia i miłej pracy w nadchodzącym tygodniu!

            Jadwiga Lenart

            Plan_wideo_konferencji_dla_kl.IV-VIII.odt

             

          • Kilka słów od Pani Katechetki

          • RELIGIA

            Drodzy Uczniowie! Zatroskani Rodzice! 😊

            Mam nadzieję, że już bardzo tęsknicie za szkołą i mimo zewnętrznych niemiłych okoliczności macie się dobrze. Przeżywamy czas trudny, niespokojny dla nas wszystkich, ale niech nikt się nie smuci i nie załamuje, Pan Bóg jest z nami! Nie chce niczyjej zguby, ale byśmy z Nim żyli.

            Wierzymy, że jest Bóg Wszechmogący Stworzyciel nieba i ziemi, wszystkich rzeczy widzialnych i niewidzialnych. Jest On Bogiem ukrytym ale objawia się człowiekowi (czyli daje się poznać, mówi do człowieka) w swoim Słowie (Biblia)  w stworzeniu, ale także poprzez wydarzenia życia i wierzymy że każda sytuacja (a szczególnie ta trudna) ma także swój sens religijny.

            Kiedy zajrzymy do Biblii, to w historii Izraela (historii zbawienia) zauważymy takie sytuacje, gdy na lud Boży spadały różne nieszczęścia (niewole, choroby, wojny) a działo się to zwykle wtedy, kiedy ludzie byli nieposłuszni Bogu, zapominali o swoim Panu i służyli obcym bogom. To nie Bóg przestawał ich kochać, ale działo się tak ponieważ sami zdecydowali się opuścić Źródło Szczęścia. Odchodząc od Prawdziwego Boga wchodzili w przestrzeń jakiegoś nieszczęścia.  Zostawili najlepszego Ochroniarza więc zostali pobici przez nieprzyjaciela. Bo nie istnieje szczęście bez Boga. Mamy przed sobą w tym życiu dwie i tylko dwie drogi: drogę posłuszeństwa Bogu i drogę nieposłuszeństwa. Prowadzą one do dwóch różnych celów tak pewnie, jak dwie różne drogi fizyczne prowadzą do dwóch celów fizycznych. (Tu Rzym, tam Krym :D) Bóg gwarantuje, że droga posłuszeństwa prowadzi do szczęścia a z kolei droga nieposłuszeństwa (z równą gwarancją) prowadzi do niedoli i klęski. (Zobacz Psalm 1) Ale też Bóg upomina się o swoje dzieci kiedy schodzą z dobrej drogi na złą. Obchodzi się z nami jak ojciec, który czasem karci. Dlatego ODWAGI!! Bóg jest dla nas ucieczką i siłą, najpewniejsza pomocą w trudnościach – mówi psalmista (Ps 46).

            Drodzy moi! Abyśmy nie tracili ducha dobrze by było byśmy nie zapominali modlić się, czyli rozmawiać z Panem, dziękować, prosić, przepraszać jeśli trzeba – swoimi słowami, modlitwami które znamy. Bogu najbardziej podoba się modlitwa szczera. Piszę „my” bo ja modlę się z Wami i za Was również. Proponuję, aby uczniowie klas IV-VIII codziennie wybrali jeden psalm i nim się modlili (rano w południe, wieczorem) Mamy 150 psalmów więc wybór jest szeroki!  (Na początek może - Psalm 46;  139; 95; 127, 23; 142, 91). Można codziennie wylosować numer psalmu i odszukać w Księdze, albo nawet w Internecie. Młodszym dzieciom, (Klasy I-III i „0”) proszę by Rodzice czytali opowieści biblijne i zapraszali do wspólnej modlitwy. Tak w ogóle bardzo Was zachęcam, drodzy Uczniowie i Rodzice, byście znaleźli czas na spotkanie ze Słowem Bożym. Nuda??? Tylko pozorna. Czy może być nudny Ten, Który cudownie Stworzył cały Wszechświat i podtrzymuje Go w istnieniu? W Którego mocy jest każdy nasz oddech? Biblia mówi, że w Nim ukryte są wszystkie skarby wiedzy i mądrości. Cała wiedza i mądrość ludzka od Boga pochodzi.  Pan Jezus mówi: „beze Mnie nic nie możecie uczynić…” Bóg dał nam życie i chce byśmy Go poznawali i mieli z Nim relację.

            Zapraszam zatem do odkrywania skarbów największych na świecie! Żeby Wam w tym pomóc choć troszkę, ogłaszam KONKURS BIBLIJNY z super nagrodami dla wszystkich chętnych uczniów, klas młodszych i starszych! Konkurs polega na zapoznaniu się z wybraną historia Biblijną ze Starego lub Nowego Testamentu i przedstawieniu jej na rysunku/malunku, techniką dowolną, w formacie A3 może to być również forma komiksu. Proszę by Rodzice pomogli dzieciom młodszym w czytaniu opowiadaniu, przygotowaniu. Starsi chyba dadzą radę sami 😊 Liczę na Waszą pomysłowość, kreatywność! Znajdźcie chęci i czas na przygodę z Księgą a natchnienie i pomysły na pewno przyjdą! Rozstrzygnięcie Konkursu byłoby w Szkole po Świętach.

            Pośród wszystkich zajęć, obowiązków i zabaw jakie macie - módlcie się! Trwa okres Wielkiego Postu, w Kościele czas nawrócenia i przemiany serca, na lepsze, do Pana. Ciekawe jest, że Pan Jezus przez czterdzieści dni pościł na pustyni w odosobnieniu (jak również Mojżesz, Eliasz) a słowo „kwarantanna” znaczy dosłownie: czterdzieści. Na tyle dni izolowano kiedyś ludzi podejrzanych o zarażenie. Sens medyczny kwarantanny styka się tutaj z sensem religijnym. Przypadek? Odosobnienie było zarówno warunkiem ozdrowienia, jak i wielkich dzieł zbawczych.

            Odwagi! Pozdrawiam Was wszystkich ciepło i serdecznie! Idzie WIOSNA a z nią nowe życie i nadzieja! Bądźcie dobrej myśli. Do zobaczenia wkrótce! 😊  Bogusława Rurak

            Ps. Można kontaktować się ze mną przez maila – omniavanitas@wp.pl,  

            I jeszcze parę zdań z Pisma Świętego:

            „Miłości pragnę, nie krwawej ofiary,
            poznania Boga bardziej niż całopaleń” – (Księga proroka Ozeasza 6, 1-6)

            „Pan mówi: nie chcę śmierci grzesznika, ale jedynie by występny zawrócił ze swej drogi i żył. Zawróćcie, zawróćcie z waszych złych dróg” – (Księga proroka Ezechiela 33, 11)

             „On sprawia, że słońce Jego wschodzi nad złymi i dobrymi i zsyła deszcz na sprawiedliwych i niesprawiedliwych” (Ewangelia św. Mateusza 5, 45)

            „Świat cały przy Tobie jak ziarnko na szali,
            kropla rosy porannej, co spadła na ziemię.
            Nad wszystkim masz litość, bo wszystko w Twej mocy,
            i oczy zamykasz na grzechy ludzi, by się nawrócili.
            Miłujesz bowiem wszystkie stworzenia,
            niczym się nie brzydzisz, co uczyniłeś,
            bo gdybyś miał coś w nienawiści, nie byłbyś tego uczynił.
            Jakżeby coś trwać mogło, gdybyś Ty tego nie chciał?
            Jak by się zachowało, czego byś nie wezwał?
            Oszczędzasz wszystko, bo to wszystko Twoje, Panie, miłośniku życia!” (Księga Mądrości 11, 22-26).

          • Materiały do pracy zdalnej w dniach 26-27.03.2020 r.

          • Witam i pozdrawiam Kochanych Uczniów i Drogich Rodziców!

            Do wszystkich uczniów! Nowe szafki w szatni szkolnej czekają na uczniów. Do zobaczenia w szkole.  Niech służą jak najdłużej.

            Zobacz galerię obrazków z wiadomości- kliknij link

            Dyrektor Szkoły

             Zamieszczam następne materiały przesłane przez nauczycieli do pracy zdalnej. Na wstępie chcę podpowiedzieć kilka nowych adresów do pracy na komputerze. Mam nadzieję, że wypełnią one wolny czas.

            www.dyktanda.net.pl

            -https://dyktanda.pl/

            -https://dyktanda.online/?gclid=EAIaIQobChMIvbvux7u26AIVmeFRCh0c4QP8EAAYASAAEgI_h_D_BwE
            - https://www.dyktanda.net/
            -https://klikankowo.jimdofree.com/
            www.matzoo.pl
            www.zyraffa.pl
            www.pisupisu.pl
            www.krasnoludki.pl
            www.magicznakuchnia.pl
            www.ortografka.pl
            www.ciufcia.pl
            www.origami.art.pl
            www.squla.pl

            -https://szaloneliczby.pl/

            - https://www.xn--tabliczkamnoenia-0rd.pl/

            https://view.genial.ly/5e73d6f2e7f34a26a4ecb4d2/interactive-image-wiosn

            https://wordwall.net/pl/resource/907584/wf/wf-w-domu-kl-2-3-sp-%c4%87wiczenia-wmacniaj%c4%85ce

            https://www.gov.pl/web/zdalnelekcje

            https://epodreczniki.pl/

            Życzę zdrowia i miłej pracy.

            Jadwiga Lenart

             

            Proponowane zajęcia dla dzieci z oddziału przedszkolnego                          

                                         od 26.03. do 03.04. 2020r.

             

            https://szaloneliczby.pl/przedszkole/?fbclid=IwAR0pmP-2cXkglR2eULisZnn7d4b7AQVjh4WM2Tpvcw9ThWuGKpXDrq4Mj1E

             

            KOLOROWANKA

             https://www.e-kolorowanki.eu/pokoloruj-wedlug-numerow/kolorowanka13

             

             KOLOROWANKA

            https://www.kolorowankionline.net/slonce-w-chmurach

             

            KOLOROWANKA

            https://www.kolorowankionline.net/usmiechniete-slonce

             

            STWÓRZ SWÓJ WŁASNY ALFABET

            https://mojedziecikreatywnie.pl/2018/02/alfabet-wyklejania-plastelina-malowania/

             

            MASZERUJE WIOSNA

            https://www.youtube.com/watch?v=yNLqW1kp9Pw

             

            KARTA PRACY

            http://przedszkolankowo.pl/wp-content/uploads/2017/03/wiosna4.jpg

            https://czasdzieci.pl/pliki_dz/kolorowanki/dd_68_616.jpg

             

            AKTYWNA ZABAWA

            https://www.youtube.com/watch?v=m2WsGrvCx_w

             

            PRACA PLASTYCZNA "Pierwsze bazie"
            https://ekodziecko.com/bazie

             

            ZABAWA GIMNASTYCZNA PRZY MUZYCE
            https://www.youtube.com/watch?v=S5TFdKc6TB4



            POSŁUCHAJ I NAMALUJ UTWÓR „WIOSNA” A. VIVALDIEGO
            https://www.youtube.com/watch?v=jdLlJHuQeNI

            KLASA I

             

            NOWE ZADANIA KLASA 1

            CZWARTEK 26.03.2020r.

            KŁOPOTY Z MARCOWĄ POGODĄ

            Ed. Polonistyczna:

            1. Tekst z podręcznika str. 40 (ustne odpowiedzi na pytania pod tekstem).

            2. Ćwiczenia: str. 32,33

            Uczniowie opowiadają o marcowej pogodzie:

            Kto idzie na spacer?

            Jak jest ubrana dziewczynka?

            Co leży na polach?

            Co płynie rzeką?

            Jakie kwiaty kwitną?

            W zeszycie napisać z pamięci przysłowie:

            „MARCOWA POGODA – RAZ SŁONKO RAZ WODA”

            E. matematyczna:

            Wprowadzenie cyfry 13, podręcznik str. 21

            W ćwiczeniach str. 16

            W zeszycie : LEKCJA

             10+1=,     11-1=   11-10=       10+2=   12-2=    12-10=      10+3=   13-3=   13-10=    

            ZACHĘCAM DO ZABAWY

            epodręczniki – wiosna

            matzoo.pl/klasa1

             

            PIĄTEK 27.03.2020r.

            SZUKAMY WIOSNY

            Ed .polonistyczna

            Podręcznik str. 42

            Wyszukanie w wierszu nazw ptaków

            Odpowiadanie na pytania ustnie pod wierszem

            Zadanie 4 str.43 podręcznik do zeszytu

            Ćwiczenia str. 34,35

            Edukacja matematyczna

            Doskonalenie techniki dodawania i odejmowania

            Zabawy na stronie matzoo.pl/klasa1   Dni tygodnia

            Dodawanie i odejmowanie z zakresie 10

             

            KLASA 1- język angielski

            Słówka można poćwiczyć na stronie:

            https://quizlet.com/subject/new-english-adventure-1-unit-6/

            Słówka z rozdziału 6 znajdują się na stronie 88 w ćwiczeniach. Proszę je utrwalać na stronie internetowej podanej wyżej.

            Proszę zrobić zadania z ćwiczeń :

            Str.44, ćw. 2

            Str. 45, ćw. 4

            Na dole, na każdej stronie jest informacja, jak należy wykonać poszczególne ćwiczenia.

            Słówka

            My house – mój dom

            Garden – ogród

            Bathroom – łazienka

            Kitchen – kuchnia

            Bedroom – sypialnia

            Table – stół

            Chair – krzesło

            Door – drzwi

            Window – okno

            It’s a ……….. – To jest …..

            It’s in the (graden). – To jest w (ogrodzie).

            Is it in the (graden)? – Czy to jest w (ogrodzie)?

            No, it isn’t in the (garden). – Nie, to nie jest w (ogrodzie).

            It’s in the kitchen. – To jest w (kuchni).

            KLASA II

             

            Klasa II – Język polski

            26.03.2020

            Podręcznik str. 46-47

            Ćwiczenia str. 59-59

            Potyczki ortograficzne str. 53, ćwicz. 3,4

            27.03.2020

            Podręcznik str. 48-50

            Ćwiczenia str. 60-61

            Potyczki ortograficzne str. 54, ćwicz.5, str. 57, ćwicz. 3

            https://view.genial.ly/5e73d6f2e7f34a26a4ecb4d2/interactive-image-wiosn

            https://wordwall.net/pl/resource/907584/wf/wf-w-domu-kl-2-3-sp-%c4%87wiczenia-wmacniaj%c4%85ce

             

            Matematyka, Klasa II, 26.03.2020r.

            Na stronie internetowej szkoły dotychczas podane były zagadnienia dotyczące realizacji tematów do strony 54 w ćwiczenach. Wynika z tego, że w dniu 26.03. rozwiązujemy stronę 51,

            27.03. stronę 53 ( strona 52 to gra, w którą można dodatkowo zagrać z rodzicami)

            30.03. stronę 54

            Dodatkowo w zeszycie zapisujemy temat:

            26.03.2020r.

            Temat lekcji:  Odejmowanie liczb .

            Pod tematem rozwiązujemy i zapisujemy poprawnie zadanie 3 z ćwiczeń, str 50.

             

            KLASA 2 - język angielski

            Słówka można poćwiczyć na stronie:https://quizlet.com/subject/new-english-adventure-2-unit-6/

            Słówka z rozdziału 6 znajdują się na stronie 80 w ćwiczeniach. Proszę je utrwalać na stronie internetowej podanej wyżej.

            Proszę zrobić zadania z ćwiczeń :

            Str.42, ćw.1, 2

            Str. 43, ćw. 3, 4

            Na dole, na każdej stronie jest informacja, jak należy wykonać poszczególne ćwiczenia.

            Słówka:

            I like. – Ja lubię.

            I don’t like. – Ja nie lubię.

            She likes. – Ona lubi.

            She doesn’t like. – Ona nie lubi.

            He likes. – On lubi.

            He doesn’t like. – On nie lubi.

            Do you like….? – Czy lubisz …?

            Pizza – pizza

            Chicken – kurczak

            Pears – gruszki

            Eggs – jajka

            Bread – chleb

            Mushrooms – grzyby

            Grapes – winogron

            Cheese – ser

            Fish – ryba

            Strawberries – truskawki

            Chocolate- czekolada

            Cake – ciasto

            Sandwiches – kanapki

            Ice cream – lody

            Salad- słatka

            Peas – groszek

            Tomatoes – pomidory

            Onions – cebula

            Carrots – marchewki

            Soup – zupa

            Who is she? – Kto to jest?

            KLASA III

            Klasa III – Język polski

            26.03.2020

            Podręcznik str.51

            Ćwiczenia str. 60-61

            Potyczki ortograficzne str. 26, ćwicz. 7

            27.03.2020

            Podręcznik str. 52-54

            Ćwiczenia str. 62-63

            https://view.genial.ly/5e73d6f2e7f34a26a4ecb4d2/interactive-image-wiosn

            https://wordwall.net/pl/resource/907584/wf/wf-w-domu-kl-2-3-sp-%c4%87wiczenia-wmacniaj%c4%85ce

            Matematyka, Klasa III, 26.03.2020r.

             

            Na stronie internetowej szkoły dotychczas podane były zagadnienia dotyczące realizacji tematów do strony 46 w ćwiczenach. Wynika z tego, że w dniu 26.03. rozwiązujemy stronę 42 – 43 

            27.03. stronę 44

            30.03. stronę 45 – 46

            Dodatkowo w zeszycie wpisujemy następujące tematy lekcji:

             

            26.03.2020r.

            Temat: Odejmowanie  liczb.

            Pod tematem wykonujemy polecenie do zadania 1 ( trzecia kropka)str. 42 oraz zadanie 4 z podręcznika strona 33.

             

            27.03.2020r.

            Temat: Dodawanie liczb w zakresie 1000 .

            Pod tematem wykonujemy obliczenia z podręcznika str. 34, zad. 2.

             

            Proszę, żeby każdy z was przeanalizował najpierw zadanie 1 z podręcznika na stronie 34, następnie w zeszycie wykonał zadanie 2 takim samym sposobem. Oznacza to, że najpierw dopełniamy do pełnej dziesiątki, następnie dodajemy to, co zostało.

             

            Jeżeli ktoś z was ma problem z rozwiązywaniem zadań, możecie pisać do mnie na adres sp_mad333@tlen.pl . Podpiszcie się i napiszcie dokładnie, którego zadania nie rozumiecie.

             

            KLASA 3 - język angielski

            Słówka można poćwiczyć na stronie:https://quizlet.com/subject/new-english-adventure-3-unit-6/

            Słówka z rozdziału 6 znajdują się na stronie 80 w ćwiczeniach. Proszę je utrwalać na stronie internetowej podanej wyżej.

            Proszę zrobić zadania z ćwiczeń :

            Str.42, ćw.1, 2

            Str. 43, ćw. 3, 4

            Na dole, na każdej stronie jest informacja, jak należy wykonać poszczególne ćwiczenia.

            Słówka :

            My hobbies – moje zainteresownia

            Go swimming – pójść popływać

            Go running – pójść pobiegać

            Go cycling – iść pojeździć na rowerze

            Go camping – pojechać pod namiot

            Go fishing – iść na ryby

            Go hiking – pójść na wędrówkę

            Do gymnastic – wykonywać gimnastykę

            Have art Lessons – mieć lekcję plastyki

            Have music lessons – mieć lekcję muzyki

            Have English lessons – mieć lekcję angielskiego

            Do ballet – ćwiczyć balet

            Do karate – uprawiać karate

            Monday – poniedziałek

            Tuesday – wtorek

            Wednesday – środa

            Thursday – czwartek

            Friday – piątek

            Saturday – sobota

            Sunday – niedziela

             

            Zapamiętaj !

             

            I have an art lesson on Monday . – Ja mam lekcję plastyki w poniedziałek.

            Ale !

            She / He has an art lesson on Monday. – Ona/On ma lekcję plastyki w poniedziałek.

             

            I do karate.    Ale!                             She / He does karate.

             

            I go fishing.                         Ale!                        She  / He goes fishing.

             

            Przed dniami tygodnia dajemy słowo – „on”:

            Np. on Tuesday – we wtorek , on Sunday – w niedzielę

             

            KLASA IV

            Klasa IV - JĘZYK POLSKI:

             Z podręcznika ,,Nowe Słowa na start 4” przeczytać:

            1. ,,Nastolatki i bon ton” M.Dańkowska s.250  oraz wiadomości  do tekstu i ustnie wykonać ćwiczenia.

            2. Ćwiczyć technikę czytania poprzez codzienne czytanie na głos przez  co najmniej 30 min powyższego tekstu lub lektur szkolnych zaleconych na początku roku szkolnego oraz literatury dziecięcej i młodzieżowej zgodnie z preferencjami.

             

            MATEMATYKA kl. IV

            Proszę przerobić temat ,,Różne zapisy tego samego ułamka dziesiętnego” podręcznik str.191 do 193 i uzupełnić zadania w zeszycie ćwiczeń na str. 79. Następnie temat ,,Porównywane ułamków dziesiętnych” podręcznik str. 194 do 197 i uzupełnić zadania w zeszycie ćwiczeń na str. 80. Zdjęcia rozwiązanych zadań z zeszytu ćwiczeń proszę wysłać do 28.03.2020r. (sobota) na adres matematykaa@poczta.fm  

             

            HISTORIA  KLASA  IV (  30 marca 2020 ).

             

            Temat lekcji do zeszytu: Czasy stanisławowskie. (s.85 – 88)

            Proszę pod tematem lekcji wpisać pytania i na nie odpowiedzieć.

             

            1. Wyjaśnij, jakie zmiany w polskiej edukacji zostały wprowadzone przez Komisję Edukacji Narodowej.
            1. Wpisz w wyznaczone miejsca właściwe postacie historyczne.

             Historyk, który na zlecenie polskiego władcy napisał siedmiotomowe dzieło opisujące historię Polski - ..........................................

             Autor dzieła O skutecznym rad sposobie, dotyczącego słabości ustroju Rzeczypospolitej i sposobu jej naprawy - ................................................

            Nadworny malarz polskiego króla tworzący w czasach stanisławowskich. Malował obrazy, na których ukazywał sceny z dziejów Polski, i portrety polskich władców - .............................................................................

            Czym były obiady czwartkowe?

             

            KLASA 4 - JĘZYK ANGIELSKI

            Jeżeli nie rozumiesz słówek i nie ma ich w podręczniku na końcu rozdziału, korzystaj ze strony internetowej diki.pl .

            26.03.2020

            Topic: I listen to classical music.

            Proszę zrobić z podręcznika str. 82 ćw. 1,2(napisz, kto wykonuje te czynności)  , str. 83 ćw. 6 (wybierz właściwą odpowiedź), 7 (wstaw czasowniki do właściwych miejsc w odpowiedniej formie stosując zasady z ramki  LOOK ) oraz z zeszytu ćwiczeń str.51 ćw. 1,2,3,4.  Odpowiedzi z poszczególnych zadań proszę wysłać mi na adres mailowy super48klasa@gmail.com

             

            27.03.2020

            Topic: Adverbs of frequency.

            Always – zawsze

            Usually – zazwyczaj

            Often – często

            Sometimes – czasami

            Never – nigdy

            Przysłówki częstotliwości (adverbs of frequency), jak sama nazwa wskazuje, określają, jak często wykonywana jest dana czynność. Naturalnie łączą się więc z czasem present simple, którego cechą charakterystyczną jest powtarzalność, zwyczaj (bądź ich brak).
             

            Miejsce przysłówków częstotliwości w zdaniu

            Adverbs of frequency występują zwykle przed czasownikiem:

            She always eats breakfast in the morning. - Ona zawsze je rano śniadanie.
            We usually spend Christmas at home. - Zazwyczaj spędzamy święta Bożego Narodzenia w domu.
            never go to the opera. - Nigdy nie chodzę do opery.

            Odstępstwem od tej zasady jest czasownik 'to be', który pojawia się przed przysłówkiem:

            I am never late for school. - Nigdy nie spóźniam się do szkoły.
            She is always in a good mood. - Ona jest zawsze w dobrym nastroju.
            You are sometimes grumpy. - Jesteś czasem zrzędliwy.

             

            Proszę zrobić z podręcznika ze str. 84 ćw. 1 (odpowiedz na pytanie: What colour is Dug’s shirt?) ,2 (odpowiedz na pytanie : Which is Dug’s free day?),4 (popraw błędy w zdaniach);  str.85 ćw. 5 (ustaw wyrazy we właściwej kolejności), 6 ( wstaw przysłówek częstotliwości we właściwym miejscu w zdaniu oraz wstaw czasownik we właściwej formie) 8 ( napisz kiedy Kit wykonuje poszczególne czynności, pamiętaj że przed dniami tygodnia wstawiamy słowo „ON” np. Kit watches films on Friday)

            Zeszyt ćwiczeń str.52 ćw. 1,2,3,4,5.

            Proszę o przesłanie wszystkich odpowiedzi na maila super48klasa@gmail.com

            Powodzenia i życzę miłego dnia.

             

            Plastyka KL. IV

            Proszę w zeszycie do plastyki zapisać sobie następujący temat:

            Technika temperowa i plakatowa.

             

            Proszę przeczytać temat ze strony 43 w podręczniku.

            Notatka do zeszytu:

            Technika temperowa i plakatowa

            W tej technice używamy farb kryjących a przede wszystkim szybko schnących. Dzięki czemu łatwo wprowadzić zmiany.

            W trakcie mieszania farb rozcieńczamy je małą ilością wody.

            ZADANIE DOMOWE

            Zadanie 1 str 45 (podręcznik do plastyki)

            Przypominam o wykonaniu pracy plastycznej

            na kartce z bloku – format A3

            Temat  pracy„Las moich marzeń” - praca na konkurs szkolny

            Technika dowolna ( wyklejanka, malarstwo, rysunek)

            Proszę o wasze adresy mailowe.

            Muzyka kl. IV

            Proszę w zeszycie do muzyki zapisać sobie następujący temat:

            Muzyczne powitanie wiosny.

            Proszę przeczytać temat ze strony 96 w podręczniku.

            Zadanie domowe ( proszę wpisać do zeszytu):

            1. Napisz własny utwór o wiośnie w formie AB

             ( piosenka składająca się z dwóch zwrotek i refrenu)

            Gdy podacie mi swoje maile prześlę wam zapisy nutowe piosenek, które będziecie mogli poćwiczyć na flecie.

             Przyroda kl. IV

             Proszę wpisać do zeszytu z przyrody następujący temat:

            Temat  :Jak sobie radzić w niebezpiecznych sytuacjach?

             

            Proszę przeczytać temat ze str. 124.

            ZADANIE DOMOWE – wykonujemy na podstawie podręcznika

            Pod tematem lekcji ( w zeszycie ) proszę wpisać i udzielić odpowiedzi na następujące zadania :

            1. Wymień 4 sytuacje zagrażające twojemu zdrowiu.
            2. Podaj numery telefonów alarmowych
              1. Narysuj w zeszycie i podpisz 4 symbole ostrzegawcze umieszczane na opakowaniach środków czystości ( podręcznik str 128)
                1. Podaj zasady bezpiecznego zachowania się podczas burzy:                                                    a) gdy jesteś w domu                                                                                                                 b) gdy jesteś poza domem.

             

            KLASA V

            Klasa V - JĘZYK POLSKI:

            Z podręcznika ,,Nowe Słowa na start 5” przeczytać:

            1. ,,Powrót taty” A. Mickiewicz s.244 oraz wiadomości  do tekstu i ustnie wykonać ćwiczenia.

            2. Ćwiczyć technikę czytania poprzez codzienne czytanie na głos przez  co najmniej 30 min tego tekstu lub lektur szkolnych zaleconych na początku roku szkolnego oraz literatury dziecięcej i młodzieżowej zgodnie z preferencjami.

             

            MATEMATYKA kl. V

            Proszę przerobić temat ,,Działania na ułamkach zwykłych i dziesiętnych” podręcznik str.171 do 172 i uzupełnić zadania w zeszycie ćwiczeń na str. 67 do 68. Zdjęcia rozwiązanych zadań z zeszytu ćwiczeń proszę wysłać do 28.03.2020r. (sobota) na adres matematykaa@poczta.fm 

             

            HISTORIA  KLASA  V (  27 marca 2020 ).

             

            Temat lekcji do zeszytu: Średniowieczne miasto i wieś. ( s. 142 – 147)

            Pod tematem lekcji proszę przepisać pytania i na nie odpowiedzieć:

            1. Jak nazywano średniowieczne miasta i w jaki sposób one powstawały?
            2. Czym zajmowali się rzemieślnicy i kupcy w średniowieczu?
            3. Omów rolę chłopów w społeczeństwie średniowiecznym.

            Dla osób chętnych na ocenę proszę zrobić (w Wordzie) miniprojekt str. 147 z podręcznika i odesłać go do 31.03.2020r. Na adres sp_mad333@tlen.pl

             

            KLASA 5 - JĘZYK ANGIELSKI

            Jeżeli nie rozumiesz słówek i nie ma ich w podręczniku na końcu rozdziału, korzystaj ze strony internetowej diki.pl .

             

            26.03.2020

            Topic: Revion module 6.

             Podręcznik str. 90, ćw. 1 ( wstaw nazwy zawód w odpowiednie miejsce), 2 (połącz kolumnę 1-8 z a-h), 3 (wstaw podane czasowniki w formie przeszłej w odpowiednie luki), 4 (w wężu znajdź  czasowniki w formie przeszłej i wypisz je do zeszytu), 5 (wstaw czasowniki z ćw. 4 w odpowiednie miejsca), 8 (Uzupełnij dialog podanymi wyrażeniami), 10 (przeczytaj tekst z ćw. 9 i odpowiedz na pytania).

            Zeszyt ćwiczeń str. Cała strona 56, str. 57, ćw. 1,2,3

             Proszę o wysłanie wszystkich odpowiedzi na adres: super48klasa@gmail.com

             

            27.03.2020

             

            Topic:  Means of transport – vocabulary practice.

            Means of transport – środki transportu

            Pamiętajmy, że przed środkami transportu wstawiamy słowo „by” np. by car – samochodem. Gdy mówimy, że idziemy pieszo mówimy „ on foot”.

            Podręcznik - zapoznaj się ze słownictwem z tej lekcji i zrób ćwiczenia 7( wybierz właściwy czasownik), 8 ( wybierz właściwą odpowiedź)

            Zeszyt ćwiczeń – zrób całą stronę 60.

            Wszystkie zadnia odpowiedzi do zadań proszę mi wysłać na adres super48klasa@gmail.com

            Proszę poćwiczyć słownictwo na stronie:

            https://quizlet.com/pl/390723106/english-class-a1-unit-7-flash-cards/

             

            Muzyka kl. V

             

            Proszę w zeszycie do muzyki zapisać sobie następujący temat:

            Folklor muzyczny krajów sąsiadujących z Polską ( temat na 2 godziny )

             

            Proszę przeczytać temat ze strony 111 w podręczniku.

             

            Zadanie domowe ( proszę wpisać do zeszytu):

             

            Na podstawie podręcznika uzupełnij :

            1. Podaj nazwę tańca ludowego, który wykonywany jest zarówno w Rosji, jak i na Ukrainie.

            ________________________________________

             

             

            2. Uzupełnij podane zdania.

            • Krótkie, wesołe piosenki rosyjskie to ____________________.

            • Dawne niemieckie tańce kołowe wykonywane były przy akompaniamencie ____________________,____________________, ____________________ i ____________________.

            • Popularnymi w Rosji tańcami są ____________________ i ____________________.

            • Niemieccy muzycy ludowi grają między innymi na____________________ oraz ____________________.

            • Rosyjski instrument ludowy z pudłem rezonansowym i trzema strunami to ____________________.

            3. Określ, z których krajów pochodzą wymienione pieśni, tańce i instrumenty ludowe.

            • polka – ____________________

            • czastuszka – ____________________

            • duma – ____________________

            • lendler  – ____________________

            • bandura – ____________________

            • odzemek – ____________________

            • bajan – ____________________

            Proszę o przesłanie mi przez  mesenger zdjęć kartek z zeszytu, w którym odrobiona  jest praca domowa

            Proszę o wasze adresy mailowe – prześlę wam na nie zapisy nutowe piosenek do poćwiczenia w domu gry na flecie.

             

            PLASTYKA kl. V

             

            Proszę w zeszycie do plastyki zapisać sobie następujący temat:

            Kompozycja symetryczna – motyl.

             

            Wykorzystując zdobytą wiedzę na temat kompozycji symetrycznej proszę wykonać motyla. Motyl ma być wykonany na kartce formatu A4. Technika wykonania pracy : wyklejanka z papieru kolorowego lub bibuły.

            Proszę przesłać mi przez  mesenger zdjęcie pracy do oceny.

             

             

            Technika kl. V

            Proszę w zeszycie do techniki wpisać sobie temat

            Elementy rysunku technicznego.

            Proszę przeczytać temat ze str. 53-54.

            Na podstawie tekstu przeczytanego w podręczniku  proszę w zeszycie do techniki zapisać odpowiedzi na następujące pytania:

            1. Na czym polega normalizacja w rysunku technicznym?
            2. Jakie wyróżniamy formaty arkuszy papieru?
            3. Jaki format arkusza papieru jest formatem podstawowym?
            4. Jakie wyróżniamy rodzaje linii rysunkowych?

            KLASA VI

             

            Klasa VI - JĘZYK POLSKI:

            Z podręcznika ,,Nowe Słowa na start 6” przeczytać:

            1.,,Stworzenie świata” s. 238 oraz wiadomości  do tekstu i ustnie wykonać ćwiczenia.

            2.. ,,Człowiek żeby patrzył” J. Kulmowa s.241 oraz wiadomości  do tekstu i ustnie wykonać ćwiczenia.

            3.  Ćwiczyć technikę czytania poprzez codzienne czytanie na głos przez  co najmniej 30 min tych tekstów lub lektur szkolnych zaleconych na początku roku szkolnego oraz literatury młodzieżowej zgodnie z preferencjami.

             

            MATEMATYKA kl. VI

            Proszę przerobić temat ,,Zapisywanie równań” podręcznik str.193 do 196 i uzupełnić zadania w zeszycie ćwiczeń dotyczące tego tematu. Następnie temat ,,Liczba spełniająca równanie” podręcznik str. 197 do 199 i uzupełnić zadania w zeszycie ćwiczeń dotyczące tego tematu. Zdjęcia rozwiązanych zadań z zeszytu ćwiczeń proszę wysłać do 28.03.2020r. (sobota) na adres matematykaa@poczta.fm 

             

            HISTORIA  KLASA  VI (  27 marca 2020 ).

             

            Temat lekcji do zeszytu:  Polacy w walce o niepodległość Stanów Zjednoczonych.

            Proszę w zeszycie pod tematem lekcji udzielić odpowiedzi na pytanie:

            W jaki sposób Kazimierz Pułaski i Tadeusz Kościuszko przyczynili się do uzyskania niepodległości przez Stany Zjadnoczone?

             

            KLASA 6 - JĘZYK ANGIELSKI

            Jeżeli nie rozumiesz słówek i nie ma ich w podręczniku na końcu rozdziału, korzystaj ze strony internetowej diki.pl .

             

            26.03.2020

            Topic: We’ve brought dessert ! - Present perfect  affirmative and negative.

             

            Podręcznik str. 82, ćw.2  (przeczytaj historyjkę, a następnie uzupełnij zdania wstawiając jedno słowo).

            W zeszłym tygodniu  podałam Wam stronę internetową , na której jest wytłumaczony czas Present Perfect. Proszę jeszcze raz ją prześledzić ponieważ będziemy w tym dziale omawiać czas Present perfect. 

            Podręcznik str. 83, ćw. 7 (wstaw czasowniki podane w nawiasach w odpowiedniej formie, pamiętaj o zastosowaniu czasownika posiłkowego „Have” dla osób I, You, We. They zaś czasownik „Has” stosujemy dla osób She, He, It), 8 (wstaw czasowniki w odpowiedniej formie).

            Zeszyt ćwiczeń str.51 cała strona.

            Rozwiązania wszystkich ćwiczeń proszę mi wysłać na adres super48klasa@gmail.com

             

            Proszę nauczyć się czasowników nieregularnych ze str.123 (trzecią kolumnę – past participle), ponieważ w czasie Present perfect jest stosowana ta forma czasownika jeśli czasownik jest nieregularny. Podałam Wam stronę na, której jest to wytłumaczone, jeśli nadal tego nie rozumiesz – napisz do mnie 😊.

             

            Słownictwo proszę ćwiczyć na stronie: https://quizlet.com/subject/english-class-a2-unit-6/

            Czasowniki nieregularne można ćwiczyć na stronie:

            https://agendaweb.org/verbs/past-participle.html

             

            27.03.2020

            Topic: Doctor Q – The popcorn; Present perfect  questions.

             

            Podręcznik str. 84, ćw. 2 (proszę przeczytać historyjkę i odpowiedzieć na pytania).

            Podręcznik str.85, ćw.3 (czasowniki wstaw w odpowiedniej formie), 4 (napisz krótkie odpowiedzi), 5 (napisz pytania), 8 (dopasuj do pytań odpowiedzi).

            Zeszyt ćwiczeń str. 52 ćw. 1,2,3,4, 5

             Proszę o przesłanie wszystkich odpowiedzi na adres super48klasa@gmail.com  

             

            Technika kl. VI 

            Proszę w zeszycie do technika zapisać następujący temat:

             Rzuty izometryczne i dimetryczne  brył – ćwiczenia

             Bryły prześlę na Wasze poczty mailowe.

            Muzyka kl. VI

             Proszę w zeszycie do muzyki zapisać sobie następujący temat:

            Z muzyką w tle. Funkcje muzyki w filmie i reklamie.

             Proszę przeczytać temat ze strony 112 w podręczniku.

             Zadanie domowe ( proszę wpisać do zeszytu):

            Napisz jaką funkcję pełni muzyka w filmie i reklamie.

            Plastyka kl. VI

             Proszę w zeszycie do techniki zapisać następujący temat:

            Malarstwo impresjonizmu i symbolizmu.

            Przeczytaj temat ze str. 56-57

            Na podstawie podręcznika napisz w zeszycie:

            Czym charakteryzowało się malarstwo impresjonizmu, a czym malarstwo  symbolizmu.

            KLASA VII

             

            Klasa VII - JĘZYK POLSKI:

            Z podręcznika ,,Nowe Słowa na start 7” przeczytać:

            1. Tworzenie i budowa wyrazów s.284 oraz wiadomości  do tekstu i ustnie wykonać ćwiczenia. Wykonać pisemnie ćwiczenia w,, Zeszycie ćwiczeń 7” s. 50-54

            2.Czytać lekturę ,,Opowieść wigilijna” Ch. Dickensa

            3. Ćwiczyć technikę czytania poprzez codzienne czytanie lektur szkolnych zaleconych na początku roku szkolnego oraz literatury młodzieżowej zgodnie z preferencjami.

             

            MATEMATYKA kl. VII

            Proszę przerobić temat ,,Potęga o wykładniku naturalnym” podręcznik str.220 do 225 i rozwiązać  z podręcznika zad. 2,3 str. 221 zadanie 16 na str. 224 oraz „Sprawdź, czy umiesz” str. 225. Zdjęcia rozwiązanych zadań proszę wysłać do 28.03.2020r. (sobota) na adres matematykaa@poczta.fm 

             

            HISTORIA KLASA VII (  30 marca 2020 ). Proszę o skopiowanie, wypełnienie i odesłanie karty na adres  sp_mad333@tlen.pl

            Temat lekcji do zeszytu : Wojna polsko-radziecka

            Polecenie 1.

            Uporządkuj wydarzenia w kolejności chronologicznej. ( Wydarzenia te wpiszcie również pod tematem lekcji)

             

            A. pierwsze starcia armii polskiej z Armią Czerwoną

            B. zajęcie Kijowa przez wojska polskie

            C. ofensywa polska na Ukrainie

            D. bitwa warszawska

             

            Polecenie 2.

            Dopisz do podanego wydarzenia skutek, który spowodowało.

            bunt generała Żeligowskiego  – ………………………………………………………………………

            …………………………………………………………………………………………………………

            …………………………………………………………………………………………………………

            Polecenie 3.

            Podkreśl nazwy państw sąsiadujących z Polską, z którymi miała złe stosunki po zakończeniu się procesu formowania granic państwa.

            Austria                         Niemcy                        Czechosłowacja                      Rosja Radziecka

            Litwa                                       Rumunia                                  Łotwa

             

            Polecenie 4.  Uzupełnij tekst i wpisz go jako notatkę do zeszytu.

            Klęska wojsk radzieckich we wrześniu w bitwie nad …………………………… przypieczętowała porażkę ……………………………… . W październiku obie strony zawarły rozejm, a w ………………………… r. w Rydze podpisano traktat pokojowy. Na jego mocy ustalono ……………… granicę Rzeczpospolitej. Koncepcja ………………………… Piłsudskiego poniosła klęskę. Naczelnik liczył jeszcze na porozumienie z Litwą, ale na przeszkodzie stanęła sprawa ………… . Większość mieszkańców miasta stanowili Polacy, Piłsudski postanowił więc je odzyskać. W tym celu w ………… r. upozorował ………………………………………………, który zajął miasto wraz z okręgiem i ogłosił tam powstanie ………………………………… . Po dwóch latach przyłączono je do Polski. Na wieść o tym Litwa ogłosiła ……………………………… z Polską.

             

            KLASA 7 - JĘZYK ANGIELSKI

            Jeżeli nie rozumiesz słówek i nie ma ich w podręczniku na końcu rozdziału, korzystaj ze strony internetowej diki.pl .

             

            26.03.2020

            Topic: Symptoms and illnesses – speaking skills.

             

            Proszę przeczytać dialog ze strony 74 i przetłumaczyć. Na podstawie szarej tabelki proszę uzupełnić luki w ćwiczeniu 5. W ćwiczeniu 6 należy napisać co poszczególne osoby powinny zrobić. Wykorzystaj wyrażenia z tabelki.

            Zeszyt ćwiczeń str.70 ćw. 1,2,3,4

            Rozwiązania zadań proszę mi wysłać na adres super48klasa@gmail.com.

            Słówka można ćwiczyć online na stronie :

            https://quizlet.com/pl/474139529/english-class-a2-unit-6-flash-cards/

             

            27.03.2020

            Topic: English in use – phrasal verbs.

             

            Zapoznaj się z czasownikami złożonymi ze strony 77 lesson 6.7.

            Podręcznik str.75, ćw.2 (dopasuj czasowniki złożone  do ich znaczeń, jak w przykładzie), 3 (uzupełnij luki wstawiając jedno słowo), 4 (wstaw właściwy czasownik złożony).

            Zeszyt ćwiczeń str. 71, ćw. 1 ( wstaw przyimki z ramki we właściwe miejsce) ,2 (zastąp czasownik podkreślony czasownikiem złożonym),3 (wybierz właściwą odpowiedź), 4 (połącz części zdań)

             

            Odpowiedzi proszę mi przesłać na adres : super48klasa@gmail.com

            Słówka poćwicz online https://quizlet.com/pl/495843905/english-class-a2-unit-6-flash-cards/

             

            FIZYKA Kl. VII

            Proszę w tym tygodniu :

            • w środę wpisać sobie do zeszytu temat:

            Poznajemy III zasadę dynamiki Newtona. 

            Przeczytajcie ten temat – znajduje się on na str 179 w podręczniku.

            Następnie proszę przepisać do zeszytu  treść III zasady dynamiki

             

            Zadanie

            Zad.2 str 182

            • W czwartek natomiast wpisujemy do zeszytu następujący temat:

            Siły oporu ruchu

            Przeczytajcie ten temat – znajduje się on na str 183 w podręczniku.

            Na podstawie podręcznika odpowiedz na następujące pytania ( pytania i odpowiedzi zapisujemy do zeszytu):

            1. Co to jest siła oporu ruchu?

            2. Jakie siły zaliczamy do sił oporu ruchu?

            3. Od czego zależy siła tarcia?

            4. Jakie jest znaczenie siły tarcia w życiu codziennym?

            Zadanie domowe

            Zad. 1 i zad 2 str 188 ( podręcznik)

            Proszę  rozwiązane zadania  i przesłać na  moją pocztę mailową (amela777@wp.pl )  lub zrobić zdjęcie i przesłać np. na mojego messengera. Gdybyście mieli jakieś trudności czy pytania  proszę o kontakt telefoniczny ( tel. 661194629) lub mailowy.

            Plastyka KL. VII

            Proszę w zeszycie do plastyki zapisać sobie następujący temat:

            Co wpływa na odbiór prac artystycznych?

            Proszę przeczytać temat z podręcznika str 52-54

            Proszę w zeszycie pod tematem lekcji odpowiedzieć na

             2 pytania dotyczące przeczytanego tekstu z podręcznika.

             

            1. Co wpływa na odbiór dzieł sztuki?

            2.Jakie środki plastyczne stosują artyści w swoich dziełach?

             

            Muzyka kl. VII

             

            Proszę w zeszycie do muzyki zapisać sobie następujący temat:

            Balet  i taniec klasyczny.

            Proszę przeczytać temat ze strony 123 w podręczniku.

            Następnie na podstawie podręcznika proszę zapisać w zeszycie następujące pytania i odpowiedzi :

            a) Co to jest balet?

            b) Podaj tytuły 4 najsłynniejszych dzieł baletowych oraz nazwiska kompozytorów, którzy byli twórcami danych dzieł baletowych.

            c) Napisz z jakich elementów składa się przedstawienie baletowe.

            d) wyjaśnij pojęcia: primabalerina, paczka, trykot

            Powyższe zadania z muzyki podlegają ocenie.

            Proszę o wasze adresy mailowe

             

            Dzień dobry.

             Bardzo proszę o zamieszczenie na stronie następujących zadań 

            Dziękuję i pozdrawiam

             

            kl.VII - JĘZYK NIEMIECKI

            Witam serdecznie wszystkich uczniów. Bardzo proszę o regularną i uczciwą pracę. W tym trudnym czasie mamy nadal wypełniać swoje obowiązki - MAMY SIĘ UCZYĆ.

            - Proszę w zeszycie zapisać: Thema: Was gibt es in deiner Schule? 

            W podręczniku na stronie 72 czytamy dwa teksty z zadania 3. Obok tekstów są dwie tabelki ze słownictwem - należy zrobić notatkę w zeszycie. Znaczenia zwrotów znajdziecie w podręczniku na str. 79. 

            - Wykonaj zadanie 4 na str.72. Korzystając z podanych wyrażeń opisz swoją szkołę (nie korzystamy z tłumacza internetowego, w podręczniku znajdują się wszystkie potrzebne zwroty do wykonania tego zadania). Podpisz się pod zadaniem, zrób zdjęcie swojej pracy i prześlij do piątku do godziny 16 na adres: martanauka39@gmail.com

             

            -  Proszę w zeszycie zapisać: Thema:   Klaras Stundenplan

            W podręczniku na str. 73 wykonaj zad. 5a i 5b. Nagrania do zadań znajdują się  na płycie dołączonej do podręcznika, a tłumaczenie słówek na stronie 79.

            - Na podstawie planu lekcji z zadania 5a uzupełnij dialog z zadania 5c i zapisz go w zeszycie.

            Przypominam: wann- kiedy, was - co, wie viele Stunden - ile lekcji, am Montag, Dienstag - w poniedziałek, ..., frei - wolne

            Jeśli ktoś  nie ma płyty proszę korzystać ze słownika internetowego - tam znajdziecie wymowę.

            W tym tygodniu nauczysz się nazywać dni tygodnia, przedmioty szkolne oraz zadawać pytania związane z planem lekcji.

            Wszystkie te ćwiczenia należy wykonać do piątku. W poniedziałek otrzymacie kolejne zadania.

            Pozdrawiam

             Marta Szymańska

             

            KLASA VIII

            Klasa VIII - JĘZYK POLSKI:

            1. Wejść na stronę internetową cke.gov.pl  , otworzyć zakładkę ,,zestawy zadań powtórkowych”( czarna zakładka na środku strony ), pojawi się  zestaw zadań powtórkowych, wykonać zestaw: ,,Szybka powtórka przed egzaminem dzień 1” (o ile to możliwe wydrukować i wypełnić ) lub odpowiedzi zapisać w zeszycie przedmiotowym.(część z języka polskiego)

            2. Czytać lekturę ,,Quo vadis” H. Sienkiewicza.

             

            MATEMATYKA kl. VIII

            Proszę samodzielnie rozwiązać arkusz egzaminacyjny ze strony CKE >Egzamin ósmoklasisty> arkusze>2019  Matematyka OMAP-100-1904. Zdjęcia rozwiązanych zadań proszę wysłać do 28.03.2020r. (sobota) na adres matematykaa@poczta.fm

             

            HISTORIA KLASA VIII (  30 marca 2020 ).

             

            Temat lekcji do zeszytu : Polski październik1956r.(s. 171 - 172)

            Pod tematem lekcji proszę udzielić odpowiedzi na pytania:

            1. Kim był Władysław Gomułka?
            2. Co wydarzyło się w nocy z 18 na 19.10.1956r?
            3. Jakie przemiany zostały zapoczątkowane w październiku 1956r?

             

            KLASA 8 - JĘZYK ANGIELSKI

            Jeżeli nie rozumiesz słówek i nie ma ich w podręczniku na końcu rozdziału, korzystaj ze strony internetowej diki.pl .

             

            26.03.2020

            Topic: Revision module 5.

            Podręcznik str. 68 ćw. 1,2,3,4,5

            Zeszyt ćwiczeń str. 60 ćw. 1,2,3,4,5,6, str.61 ćw. 2.3

            Odpowiedzi proszę przesłać mi na adres: super48klasa@gmail.com

             

            27.03.2020

            Topic: Family and friends – vocabulary practice.

             

            Podręcznik str.87 ćw. 6 (wybierz właściwe słowo)

            Zeszyt ćwiczeń str.76 i 77

            Odpowiedzi proszę przesłać mi na adres: super48klasa@gmail.com

            Słówka można poćwiczyć online na stronie :

            https://quizlet.com/pl/395202016/english-class-b1-unit-7-flash-cards/

            Fizyka kl. VIII  ( temat na 2 godz. )

            Do zeszytu wpisujemy następujący temat lekcji:

            Światło i jego właściwości

             

            Proszę przeczytać z podręcznika temat ze str. 212

             

            Zadanie ( proszę przepisać pytania i odpowiedzi do zeszytu)

            1. Na podstawie przeczytanego tekstu w podręczniku napisz:

             

            1. Co to jest optyka?
            2. Jaka jest prędkość rozchodzenia się światła?
            3. Co to jest źródło światła? Jak dzielimy źródła światła?
            4. W jaki sposób rozchodzi się światło?
            5. Co to jest promień świetlny?
            6. Co to jest ośrodek optyczny?

             

            1. Zamień km/h  na  m/s

             

            1. 126 km/h = …………………………..m/s
            2. 42 km/h = …………………………….m/s

            c) Zamień m/s  na  km/h

            1. 50 m/s = …………………………..  km/h

            2. 15 m/s = …………………………….km/h

             

            edb

            T.5 s. 92 Apteczka pierwszej pomocy

            https://docplayer.pl/47580509-Apteczka-pierwszej-pomocy-zastosowanie-i-sklad.html

            https://www.youtube.com/watch?v=PF0QZ4wtoJw

            https://www.youtube.com/watch?v=t_6rc6Uz0Fs

             

            Kl.VIII - JĘZYK NIEMIECKI

            Witam serdecznie wszystkich uczniów. Bardzo proszę o regularną i uczciwą pracę. W tym trudnym czasie mamy nadal wypełniać swoje obowiązki - MAMY SIĘ UCZYĆ.

            - Proszę  w zeszycie zapisać:Thema:   Gute Reise!

            W podręczniku na str. 76 wykonaj zad. 1a i 1b.  Nagrania do zadań znajdują się  na płycie dołączonej do podręcznika, a tłumaczenie słówek na stronie 85, można też korzystać ze słownika internetowego.

              Jeśli ktoś  nie ma płyty proszę korzystać ze słownika internetowego - tam znajdziecie wymowę.  

            Przypomnij sobie odmianę czasownika "fahren" - jechać i zapisz ją w zeszycie przedmiotowym.

              - Proszę  w zeszycie zapisać:Thema:   Womit fahrt ihr? Czym podróżujecie?

            W podręczniku na stronie 77 znajdują się nazwy środków transportu. Naucz się ich i przepisz do zeszytu. Przypominam tłumaczenie słówek znajdziesz na stronie 85 lub skorzystaj ze słownika internetowego.

            Zapoznaj się z regułką na str. 86 "I przyimki mit i zu"

            Womit fahrt ihr? czym jedziecie? ( Chodzi o środek transportu)

            Mit dem Bus - autobusem

            nach - do( nazw miasta, państwa) np. nach Berlin, nach Polen

            Korzystając ze zwrotów umieszczonych w tabelkach na stronie 77 napisz w zeszycie 10 pytań i odpowiedzi. Podpisz się pod zadaniem, zrób zdjęcie swojej pracy i prześlij do piątku do godziny 16 na adres: martanauka39@gmail.com

             

            Wszystkie te ćwiczenia należy wykonać do piątku. W poniedziałek otrzymacie kolejne zadania.

            Pozdrawiam

             Marta Szymańska

             

             

             

          • Zalecenia dla Uczniów do 25.03.2020r.

          • Prace dla uczniów poszczególnych klas na okres od 16 -25 marca

            Drodzy Uczniowie i Rodzice!

            W związku z zaleceniami wydanymi przez MEN w dni od 16 - 25 marca nie spotykamy sie na regularnych zajęciach w szkole. Nie zwalnia nas to jednak z obowiązku kontynuacji edukacji. Poniżej zamieszczam materiały do przerobienia dla klas II i III z języka polskiego.

            Klasa II

            Poniedziałek 16. 03  - Podręcznik cz. 3, str. 33, 34, 35. Cwiczenia cz. 3, str. 42,43

            Wtorek 17.03 - Podręcznik cz.3, str. 36,37. Ćwiczenia cz. 3 str. 44, 45

            Środa 18.03. - Ćwiczenia,  str. 46, 47

            Czwatrek 19. 03. - Podręcznik str. 38, 39. Ćwiczenia cz. 3, str. 48,49,50.

            Piątek 20.03 - Podręcznik str. 40, 41. Ćwiczenia cz. 3, str. 51, 52

            Poniedziałek 23.03 - Podręcznik str. 42, 43. Ćwiczenia cz.3, str. 53, 54.  Potyczki Ortograficzne str. 52, ćw. 1,2

            Wtorek 24.03 - Podręcznik str. 44, 45. Ćwiczenia str. 56. Potyczki ortograficzne str. 8, ćw.2, str. 17, ćw. 3.

            Środa 25.03 - Ćwiczenia str.56, 57.

            Ponadto zachęcam do odwiedzania epodreczników dla klasy II edukacji wczesnoszkolnej część wiosna.

            Klasa III

            Poniedziałek 16.03 - Podręcznik cz. 3 str. 38, 39, ćwiczenia str. 41,42. Potyczki ortograficzne str. 68, ćw.2

            Wtorek 17.03 - Podręcznik cz. 3 str. 40, 41, ćwiczenia str. 43,44,45.

            Środa 18.03 - Ćwiczenia str. 46,47. Potyczki ortograficzne str. 32, ćw. 2,3,4. str. 10, ćw. 1, str. 18, ćw. 2, str. 37.

            Czwartek 19.03 - Podręcznik str. 42,43, ćwiczenia str. 48,49,50.

            Piątek 20.03 - Podręcznik str. 44, ćwiczenia str. 51, 52.

            Poniedziałek 23.03 - Podrecznik str. 45,46,47, ćwiczenia str. 53,54. Potyczki ortograficzne str. 22, ćw.2,3.

            Wtorek 24.03 - Podręcznik str. 48,49, ćwiczenia str. 55,56, 57.

            Środa 25.03 - Podręcznik str. 50, ćwiczenia str. 58,59.

            Ponadto zachęcam do codziennego czytania. Pisania dyktand. Przepisywania w celu wykształcenia czytelnego charakteru pisma. Lektury do czytania dla klasy III

            1. Hans Christian Andersen - "Brzydkie kaczątko"

            2. Maria Kruger - "Karolcia"

            3. Roman Pisarski - "O psie, który jeździł koleją"

            Jadwiga Lenart

             

            MATEMATYKA KLASA II 

            Bardzo proszę utrwalać tabliczkę mnożenia i dzielenie w zakresie 50. Należy również wypełniać codziennie jedną stronę w ćwiczeniach zaczynając od str. 44, a kończąc na str. 54. Jeżeli ktoś miałby problem z rozwiązywaniem zadań należy korzystać z podręcznika, na dole każdej strony w ćwiczeniach jest zaznaczona strona w podręczniku, na której wyjaśniony jest sposób rozwiązywania zadań.

             

            MATEMATYKA KLASA III

            Klas III ma za zadanie utrwalać tabliczkę mnożenia i dzielenie w zakresie 100. Uczniowie codziennie wypełniają jeden temat w ćwiczeniach zaczynając od str. 31 – Sprawdzam siebie, a kończąc na str. 46. Jeżeli ktoś miałby problem z rozwiązywaniem zadań należy korzystać z podręcznika, na dole każdej strony w ćwiczeniach jest zaznaczona strona w podręczniku, na której wyjaśniony jest sposób rozwiązywania zadań.

            Klasa 1

             Poniedziałek 16.03.2020r.

            Edukacja polonistyczna : Podręcznik- str. 29,Ćwiczenia str. 21,22

            Edukacja matematyczna: Podręcznik str. 8- cyfra 12,Cwiczenia str,18

            Wtorek 17.03.2020r.

            Edukacja polonistyczna: Podręcznik-str.30 -głoska ,,cz”, „Cz”, ćwiczenia str. 23

            Edukacja matematyczna: Podręcznik str.9 i10  Ćwiczenia str. 19

            w zeszycie doskonalić obliczenia w zakresie 10 (dodawanie i odejmowanie)

            Środa 18.03.2020r.

            Edukacja polonistyczna: Podręcznik str. 78,79,ćwiczenia  str.24

            Edukacja matematyczna : zeszyt kaligrafia -cyfra 11 i 12 ( obliczenia w zakresie 10 )

            Wykonać model zegara

            Czwartek 19.03.2020r.

             Edukacja polonistyczna: Podręcznik  str.32 i 33  Ćwiczenia str.25 i 26

            Doskonalenie czytania str.26,27,28,29,30,31,78,79

            Edukacja matematyczna: Pełne godziny , podręcznik str.12 i 13, 14 Ćwiczenia str. 20

            Piątek 20.03.2020r.

            Edukacja polonistyczna: Podręcznik str.34  Ćwiczenia str. 27 i 28

            Edukacja matematyczna: nauka nazw miesięcy i ich kolejności od 1 do 12 w ciągu roku , praca z kalendarzem ściennym. Podręcznik str.15

             

            Poniedziałek 23.03.2020r.

            Edukacja polonistyczna: podręcznik str. 35 Ćwiczenia str. 29

            Edukacja matematyczna: podręcznik str. 11 doskonalenie obliczeń w zakresie 10 oraz odczytywanie pełnych godzin zegarowych.

            Wtorek 24.03.2020r.

            Doskonalenie techniki czytania str. 80

            Wypisać do zeszytu wyrazy z głoską „h” „H” i „Ch” i „ch” z podręcznika str. 34,35

            Edukacja matematyczna: obliczenia w zakresie 10.

            Środa 25. 03.2020r.

            Edukacja polonistyczna : podręcznik str. 38 i39 w zeszycie doskonalić pismo – przepisać kilka dowolnych zdań (minimum 5)

            Edukacja matematyczna – doskonalić obliczenia w zakresie 10

            Utrwalać poznane głoski.

            Bardzo proszę, aby uczniowie minimum jedną godzinę poświęcali na doskonalenie techniki czytania. Codziennie w zeszycie napisali minimum  5 zdań.

             Proszę doskonalić rachunek pamięciowy w zakresie 10.

            Polecam strony: matematyczne zoo, epodręczniki.pl, szaloneliczby.pl

            Język angielski

            klasa 4

            https://agendaweb.org/verbs/present_simple-exercises.html

            http://dobragramatyka.pl/present-simple

            Proszę nauczyć się słówek ze strony 89 w podręczniku.

             

             Klasa 5

            Proszę nauczyć się słówek ze strony 103 w podręczniku.

            http://dobragramatyka.pl/past-simple

            https://agendaweb.org/verbs/past_simple-exercises.html

             

            klasa 6

            Proszę nauczyć się słówek ze strony 89 w podręczniku.

            http://dobragramatyka.pl/present-perfect

            https://agendaweb.org/verbs/present_perfect-exercises.html

             

            klasa 7

            Proszę nauczyć się słówek ze strony 77 w podręczniku.

            https://agendaweb.org/verbs/past-continuous-past-simple-exercises.html

            Proszę przeczytać tekst ze strony 71 i zrobić ćwiczenia 3,4,5.

             

            Klasa 8

            Na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej codziennie pojawia się z zestaw zadań powtórzeniowych z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Polecam gorąco!

            https://cke.gov.pl/egzamin-osmoklasisty/materialy-dodatkowe/

            Proszę nauczyć się słówek ze strony 95 w podręczniku.

            http://angielskipodrodze.pl/2012/10/15/second-conditional/

            https://agendaweb.org/verbs/conditional-second-exercises.html

             

             

            Biblioteka szkolna

             

             Drodzy uczniowie jeśli nie zdążyliście lub zapomnieliście wypożyczyć lektury w naszej bibliotece, a macie je w najbliższym czasie omawiać - zapraszam do wirtualnej biblioteki lektur szkolnych. Poniżej podaję link, z którego możecie skorzystać:

            https://lektury.gov.pl/katalog-lektur

             

             Klasa VIII

             

            Moi drodzy przed Wami egzamin ósmoklasisty. Ze względu na zaistniałą sytuację musicie sami popracować w domu i przygotować się do egzaminu. Aby było wam łatwiej  Centralna Komisja Egzaminacyjna przygotowała pakiet materiałów dla ósmoklasistów. Codziennie o godz. 9:00 będą pojawiać się nowe zadania z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego, a o godz.15:00 będziecie mogli sprawdzić swoje wyniki, gdyż pojawią się  rozwiązania. W razie pytań lub  trudności proszę ze mną o kontakt drogą mailową (amela777@wp.pl ) lub telefonicznie ( tel. 661194629). 

            Poniżej podaję link do Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, na której znajdziecie zadania przygotowujące Was do egzaminu.

            www.cke.gov.pl #egzaminósmoklasisty #CKE #egzamin

             

            Pozdrawiam : Wychowawca kl. VIII

             

            FIZYKA Kl. VIII

             

            Ostatnio na fizyce mieliśmy powtórzenie z działu „Drgania i Fale”. Aby dobrze utrwalić  zrealizowane w tym dziale wiadomości  i umiejętności  przesyłam Wam kartę pracy z pytaniami i zadaniami. Proszę tę kartę pracy rozwiązać i przesłać na  moją pocztę mailową (amela777@wp.pl ) . Gdybyście mieli jakieś trudności czy pytania  proszę o kontakt telefoniczny lub mailowy.

             

            DRGANIA I FALE       KL. 8                       ............................................

            1. Kiedy powiemy, że ciało porusza się ruchem drgającym?

            ...........................................................................................................

            ...........................................................................................................

            ...........................................................................................................

            2. Jakie wyróżniamy rodzaje wahadeł?

            a) .....................................................................

            b) .....................................................................

            3. Wymień wielkości opisujące ruch drgający oraz je wyjaśnij.

            a) ...........................................................................................................

            ...........................................................................................................

            b) ...........................................................................................................

            ...........................................................................................................

            c) ...........................................................................................................

            ...........................................................................................................

            4. Podaj wzór na częstotliwość drgań oraz podaj jednostkę częstotliwości.

            ...........................................................................................................

            ...........................................................................................................

            5. Pogrub poprawne wyrażenia napisane pochyłym drukiem.

            a) Im większa długość wahadła matematycznego, tym dłuższy/krótszy okres  jego drgań, czyli  mniejsza/ większa częstotliwość drgań

            b) Im większa masa wahadła sprężynowego, tym dłuższy/ krótszy okres jego drgań, czyli mniejsza/ większa częstotliwość drgań.

            6. Podczas drgań wahadła następują okresowe przemiany energii. W  których momentach wahadło ma największą energię kinetyczną, a w których największą energie potencjalną.

            Największą energię kinetyczną ma: ...........................................................................................................

            Największą energię potencjalna ma: ...........................................................................................................

            7. Co to jest impuls falowy?

            ...........................................................................................................

            ...........................................................................................................

            8. Co to jest fala mechaniczna?

            ...........................................................................................................

            ...........................................................................................................

            9. Czy fala mechaniczna przenosi materię ( czy cząsteczki przemieszczają się razem z falą)? .........................................................

            10. Co jest źródłem fali mechanicznej?

            ...........................................................................................................

            ...........................................................................................................

            11. Jakie wielkości opisują falę :

            a) .....................................................

            b) .....................................................

            c) ......................................................

            d) ......................................................

            12. Podaj wzory  na prędkość fali:

            ...........................................................................................................

            ...........................................................................................................

            13. W jakich ośrodkach rozchodzi się fala dźwiękowa, a gdzie fala dźwiękowa się nie rozchodzi.

            ...........................................................................................................

            ...........................................................................................................

            14. Z jaką prędkością rozchodzi się dźwięk w powietrzu?

            ..........................................................................................................

            15. Od czego zależy prędkość rozchodzenia się dźwięku?

            ...........................................................................................................

            ...........................................................................................................

            16. Uzupełnij zdania:

            a) Im większa częstotliwość drgań, tym dźwięk wyższy/niższy.

            b) Im większa amplituda drgań, tym głośniejszy/cichszy dźwięk.

            17. Co to jest natężenie fali ?

            ...........................................................................................................

            ...........................................................................................................

            18. Dźwięki o jakiej częstotliwości są dźwiękami słyszalnymi dla człowieka.

            ...........................................................................................................

            19. Co to są infradźwięki i ultradźwięki.

            ...........................................................................................................

            ...........................................................................................................

            20. Co jest źródłem fal elektromagnetycznych?

            ...........................................................................................................

            ...........................................................................................................

            21. Czy fale elektromagnetyczne mogą rozchodzić się w próżni?

            .....................................................

            22.Co to jest widmo fal elektromagnetycznych?

            ...........................................................................................................

            ...........................................................................................................

            23.  Wymień rodzaje fal elektromagnetycznych:

            a) .....................................................................................

            b) .....................................................................................

            c) ......................................................................................

            d) ......................................................................................

            e) .......................................................................................

            f ) .......................................................................................

            g) ........................................................................................

            24. Wahadło wprawione w drgania wykonało 20 drgań w ciągu 2/3 minuty. Oblicz okres i częstotliwość drgań .

            25. Oblicz okres drgań wahadła jeżeli jego częstotliwość wynosi 2 Hz.

            27. Obciążnik zawieszony na sprężynie i wprawiony w drgania wykonuje jedno pełne drganie w ciągu 0,1 s. Jaki jest okres i częstotliwość drgań?

            28. Okres drgań pewnego wahadła wynosi 2s. Jaka jest częstotliwość drgań tego wahadła? Ile drgań wykonuje to wahadło w ciągu 1 minuty?

            29. Odległość między grzbietami fal na morzu wynosi 30m. Łódź opada z grzbietu fali i unosi się osiągając znów najwyższe położenie w ciągu 3 s. Oblicz okres fali oraz jej prędkość.

            30. Fala na wodzie rozchodzi się z prędkością 3m/s. Okres fali wynosi 3s. Oblicz długość tej fali.

            FIZYKA Kl. VII

             

            Ostatnio na fizyce poznawaliśmy I zasadę dynamiki Newtona. Proszę w tym tygodniu :

            1. w środę wpisać sobie do zeszytu temat: Poznajemy II zasadę dynamiki Newtona.  Przeczytajcie ten temat – znajduje się on na str 169 w podręczniku. Następnie proszę przepisać do zeszytu  treść II zasady dynamiki Newtona oraz wzór na przyśpieszenie, o którym mowa w treści opisanej zasady.

             

            Następnie proszę wykonać następujące zadnia ( w zeszycie):

            Zad. 1. Uzupełnij zdania wyrazami z ramki:

             a) Przy danej wartości siły działającej na ciało przyśpieszenie jest tym ( większe/ mniejsze ) …................................     im ( większa/ mniejsza ) ….......................................jest masa ciała.

            b) Przyśpieszenie ciała, na które  działa  niezrównoważona siła, jest ( wprost proporcjonalne/ odwrotnie proporcjonalne )   ….............................................  do jej wartości.

            WYKORZYSTUJĄC POZNANY NA LEKCJI WZÓR ROZWIĄŻ NASTĘPUJĄCE ZADANIA.

            Zad. 2

            Jaka jest wartość siły, która działając na ciało o masie 2kg, nadaje mu przyśpieszenie 2 metrów na sekundę do kwadratu ( m/s2).

             

            a) 1N         b) 2 N       c) 4 N      d) 10 N

             

            Zad. 3

            Oblicz masę ciała, jeżeli wiadomo, że siła 5N nadaje mu przyśpieszenie 

            0,5 m/s2

             Proszę  rozwiązane zadania  i przesłać na  moją pocztę mailową (amela777@wp.pl ) . Gdybyście mieli jakieś trudności czy pytania  proszę o kontakt telefoniczny ( tel. 661194629) lub mailowy.

             

            1. W czwartek natomiast wpisujemy do zeszytu następujący temat:

            Swobodne spadanie ciał.

             

            Przeczytajcie ten temat – znajduje się on na str 174 w podręczniku.

             

            Zadanie domowe

            Zad. 1.

            Na podstawie podręcznika odpowiedz na następujące pytania: :

            a)  co to jest spadanie swobodne?

            b) jakim ruchem poruszają się ciała spadające swobodnie?

            c)  od czego zależy czas swobodnego spadania ciał ?

             

             Powyższe pytania ( a, b, c) i odpowiedzi piszemy w zeszycie.

             

                Zad. 2

              Oblicz czas spadania jabłka z gałęzi jabłoni znajdującej się na wysokości 3,2 m  nad ziemią. Pomiń opór powietrza. Rozwiązanie zapisz w zeszycie.

             

            Mała podpowiedź :

            1. Korzystamy ze wzoru na drogę w ruchu jednostajnie przyśpieszonym
            2. droga, czyli  s = h

            Proszę  rozwiązane zadania  i przesłać na  moją pocztę mailową (amela777@wp.pl )  lub zrobić zdjęcie i przesłać np. na mojego messengera. Gdybyście mieli jakieś trudności czy pytania  proszę o kontakt telefoniczny ( tel. 661194629) lub mailowy.

             

            Aby lepiej zrozumieć te zagadnienia możecie skorzystać z e-podręczników lub filmików na youtube np. Fizyka od podstaw. II zasada dynamiki Newtona oraz Fizyka od podstaw. Swobodne spadanie ciał.

            Plastyka KL. VII

             

            Proszę o wykonanie pracy plastycznej w formacie A3

            w dowolnej technice na temat „Las moich marzeń”

            Muzyka kl. VII

             

            Proszę w zeszycie do muzyki zapisać sobie następujący temat:

            Stanisław Moniuszko i opera.

             

            Proszę przeczytać temat ze strony 118 w podręczniku.

            Następnie na podstawie podręcznika proszę :

            a) napisać notatkę na temat życia i twórczości Stanisława Moniuszki

            b) wyjaśnić pojęcie : OPERA

            Plastyka KL. V

            Proszę w zeszycie do plastyki zapisać sobie następujący temat:

            Kompozycja symetryczna i kompozycja asymetryczna.

             

            Proszę przeczytać temat ze strony 47 w podręczniku.

            ZADANIE DOMOWE

            1. Na podstawie podręcznika wyjaśnij pojęcia:

            a) kompozycja symetryczna

            b) kompozycja asymetryczna

            1. praca twórcza ( zad. 2 str. 55 podręcznik do plastyki)

            Przypominam o wykonaniu pracy plastycznej w formacie A3

            w dowolnej technice na temat „Las moich marzeń” - praca na konkurs szkolny

             

            Muzyka kl. V

             

            Proszę w zeszycie do muzyki zapisać sobie następujący temat:

            Na ludową nutę. Narodowe tańce polskie.

             

            Proszę przeczytać temat ze strony 105 w podręczniku.

             

            Zadanie domowe ( proszę wpisać do zeszytu):

            1. Wyjaśnij pojęcia :

            a) folklor

            b) kapela.

            1. Wymień na podstawie podręcznika 4 dowolne instrumenty ludowe.
            2. Wymień nazwy pięciu polskich tańców narodowych.

            Technika kl. V

            Ostatnio na lekcji poznawaliśmy zasady pisma technicznego. Otrzymaliście karty pracy. Proszę, aby je uzupełnić. Dodatkowo proszą na kartce z bloku milimetrowego pismem technicznym o wysokości 10mm napisać nazwę swojej szkoły.

             

            Szkoła Podstawowa im. św. Floriana

            w Kamieniu Podlesiu

             

            Gdybyście mieli jakieś trudności czy pytania  proszę o kontakt telefoniczny ( tel. 661194629) lub mailowy ( amela777@wp.pl).

            Plastyka KL. IV

             

            Proszę w zeszycie do plastyki zapisać sobie następujący temat:

            Cechy techniki akwarelowej.

             

            Proszę przeczytać temat ze strony 41 w podręczniku.

             

            ZADANIE DOMOWE

            1. Na podstawie podręcznika wyjaśnij na czym polega technika akwarelowa ( zadanie i jego treść proszę napisać w zeszycie)

             

            1. Praca twórcza ( proszę wykonać na kartkach z bloku technicznego lub rysunkowego). Stosując technikę akwarelową postaraj się odwzorować jedną z prac, które znajdują się w podręczniku na str. 42  ( Piotr Michałowski - Jezioro w górach  lub Witold Wojtkiewicz- Podmuch wiosenny)

            Przypominam o wykonaniu pracy plastycznej w formacie A3

            w dowolnej technice na temat „Las moich marzeń” - praca na konkurs szkolny

             

            Muzyka kl. IV

             

            Proszę w zeszycie do muzyki zapisać sobie następujący temat:

            Ludowa zabawa. Narodowe tańce polskie.

             

            Proszę przeczytać temat ze strony 87 w podręczniku.

             

            Zadanie domowe ( proszę wpisać do zeszytu):

            1. Wyjaśnij pojęcie : folklor
            2. Wymień nazwy pięciu polskich tańców narodowych.
            3. Napisz i narysuj w zeszycie z jakich elementów składa się kobiecy stój krakowski. Jak nazywają się poszczególne elementy tego stroju.

             Przyroda kl. IV

             

              Proszę wpisać do zeszytu z przyrody następujące tematy:

            Temat 1 :

            Zasady zdrowego stylu życia.

             

            Proszę przeczytać temat ze str. 114.

             

            ZADANIE DOMOWE – wykonujemy na podstawie podręcznika

             

            Pod tematem lekcji ( w zeszycie ) proszę :

            1. wyjaśnić na czym polega : zdrowy styl życia
            2. narysować  piramidę zdrowego żywienia i aktywności fizycznej
            3. wypisać w punktach zasady zdrowego stylu życia.

             

            Temat 2:

            Choroby, którymi można się zarazić.

             

            Proszę przeczytać temat ze str. 119.

             

            ZADANIE DOMOWE – wykonujemy na podstawie podręcznika

             

            Pod tematem lekcji ( w zeszycie )  :

            1. Wyjaśnij : Co to jest :CHOROBA?
            2. Napisz co jest przyczyną chorób zakaźnych?
            3. Wymień choroby zakaźne.

             

            Poniżej znajduje się karta pracy ( do tego tematu). Proszę ją uzupełnić i przesłać na mojego maila ( amela777@wp.pl )

             

            Zalecenia edukacyjne z języka polskiego na czas kwarantanny

            Klasa IV:

             Z podręcznika ,,Nowe Słowa na start 4” przeczytać:

            1. ,,Kopciuszek”Ch.Perrault s.200 oraz wiadomości do tekstu i ustnie wykonać ćwiczenia.

            2.,,Kopciuszek” W.Chotomska s.207 oraz wiadomości  do tekstu i ustnie wykonać ćwiczenia.

            3. Jak napisać zaproszenie? s.209 Wykonać pisemnie ćwiczenia w,, Zeszycie ćwiczeń 4”s. 101 – 102

            4. Jaką funkcję pełni przyimek? s. 211 Wykonać pisemnie ćwiczenia w,, Zeszycie ćwiczeń 4” s. 35 -39

            5. Jaką funkcję pełni sójnik ? s. 211 Wykonać pisemnie ćwiczenia w,, Zeszycie ćwiczeń 4” s. 35 -39

            6.,,Kryształowa kula” s.214 oraz wiadomości  do tekstu i ustnie wykonać ćwiczenia.

            7. Przecinki i spójniki s.219 oraz wiadomości  do tekstu i ustnie wykonać ćwiczenia. Wykonać pisemnie ćwiczenia w,, Zeszycie ćwiczeń 4” s. 86 -89

            8. ,,Bajka o rybaku i rybce” A. Puszkin. s. 221 oraz wiadomości do tekstu i ustnie wykonać ćwiczenia.

            9. Jak napisać opowiadanie? S.229  oraz wiadomości do tekstu i ustnie wykonać ćwiczenia. Wykonać pisemnie ćwiczenia w,, Zeszycie ćwiczeń 4” s. 125 -128

            10., O szewczyku” O Kolberg s.232 oraz wiadomości do tekstu i ustnie wykonać ćwiczenia.

            11. ,,Baśń o królu Dardanelu” s.235 oraz wiadomości do tekstu i ustnie wykonać ćwiczenia.

            12.,,Pisownia wyrazów z ch i h” s. 239 Wykonać pisemnie ćwiczenia w,, Zeszycie ćwiczeń 4” s. 72 -74

             

             Należy ćwiczyć technikę czytania poprzez codzienne czytanie na głos przez  co najmniej 30 min zaleconych wyżej tekstów.

            Wykonanie zadań ( ustnych i pisemnych) zostanie sprawdzone i ocenione przez nauczyciela po rozpoczęciu nauki w szkole.

            Klasa V:

            Z podręcznika ,,Nowe Słowa na start 5” przeczytać:

            1. Jak korzystać ze słownika frazeologicznego? s.215 oraz wiadomości do tekstu i ustnie wykonać ćwiczenia.

            2. Czym różnią się zdania pojedyncze nierozwinięte od rozwiniętych? – przypomnienie i uzupełnienie wiadomości s. 217 – 219 oraz wiadomości do tekstu i ustnie wykonać ćwiczenia. . Wykonać pisemnie ćwiczenia w,, Zeszycie ćwiczeń 5 ” s. 42-45

            3. Przecinek w zdaniu pojedynczym s.221 Wykonać pisemnie ćwiczenia w,, Zeszycie ćwiczeń 5” s. 99-100

            4.,, Mit o Heraklesie” s. 222 oraz wiadomości  do tekstu i ustnie wykonać ćwiczenia.

            5. Jak napisać opowiadanie odtwórcze? s.226 . Wykonać pisemnie ćwiczenia w,, Zeszycie ćwiczeń 5” s. 128-130 ( ćw.1-5)

            6.,, Mit o Tezeuszu i Ariadnie” s. 228 oraz wiadomości  do tekstu i ustnie wykonać ćwiczenia.

            7,, Mitologia na językach”s.230 oraz wiadomości  do tekstu i ustnie wykonać ćwiczenia.

            8.,, Mit o Dedalu i Ikarze” s. 232 oraz wiadomości  do tekstu i ustnie wykonać ćwiczenia.

            9. Jak rozpoznać podmiot szeregowy i domyślny? oraz wiadomości  do tekstu i ustnie wykonać ćwiczenia. Wykonać pisemnie ćwiczenia w,, Zeszycie ćwiczeń 5” s. 46-48

            10. .,,Pisownia wyrazów z ch i h” s. 238 Wykonać pisemnie ćwiczenia w,, Zeszycie ćwiczeń 5” s. 78 -81

             

            Należy ćwiczyć technikę czytania poprzez codzienne czytanie na głos przez  co najmniej 30 min zaleconych wyżej tekstów.

            Wykonanie zadań (ustnych i pisemnych) zostanie sprawdzone i ocenione przez nauczyciela po rozpoczęciu nauki w szkole.

            Klasa VI:

            Z podręcznika ,,Nowe Słowa na start 6” przeczytać:

            1. ,,Pan Tadeusz” A. Mickiewicz (fr.) s.201 oraz wiadomości  do tekstu i ustnie wykonać ćwiczenia.

            2.,, Pisownia  ą, ę, oraz om, em,en s.204 – 207 i ustnie wykonać ćwiczenia. Wykonać pisemnie ćwiczenia w,, Zeszycie ćwiczeń 6” s. 89 -93

            3.,,Jak napisać opowiadanie twórcze na podstawie baśni czy legendy? s.216 oraz wiadomości  do tekstu i ustnie wykonać ćwiczenia. Wykonać pisemnie ćwiczenia w,, Zeszycie ćwiczeń 6” s. 133 ( ćw.1-6)

            4.,,Atramentowe serce”C. Funke s.222 oraz wiadomości  do tekstu i ustnie wykonać ćwiczenia.

            5. ,,Historia sztuki dla dzieci i rodziców” E.Jałochowska s.225 oraz wiadomości  do tekstu i ustnie wykonać ćwiczenia.

            6.Co już wiemy o wypowiedzeniach? s. 227 ustnie wykonać ćwiczenia. Wykonać pisemnie ćwiczenia w ,, Zeszycie ćwiczeń 6” s. 49 -52

            7. Jak łączą sie wyrazy w zdaniu? s.229 oraz wiadomości  do tekstu i ustnie wykonać ćwiczenia. Wykonać pisemnie ćwiczenia w ,, Zeszycie ćwiczeń 6” s. 53 (ćw.1)

            8.Przecinek w zdaniu pojedynczym – przypomnienie s.232  i ustnie wykonać ćwiczenia. Wykonać pisemnie ćwiczenia w ,, Zeszycie ćwiczeń 6” s. 107 (ćw.1-5)

            9. ,,Internet- muzea w sieci” B. Miś oraz wiadomości  do tekstu i ustnie wykonać ćwiczenia.

            Należy ćwiczyć technikę czytania poprzez codzienne czytanie lektur szkolnych zaleconych na początku roku szkolnego oraz literatury młodzieżowej zgodnie z preferencjami.

            Wykonanie zadań (ustnych i pisemnych) zostanie sprawdzone i ocenione przez nauczyciela po rozpoczęciu nauki w szkole.

             

            Klasa VII:

            Z podręcznika ,,Nowe Słowa na start 7” przeczytać:

            1. ..Grafika” s.228 oraz wiadomości  do tekstu i ustnie wykonać ćwiczenia.

            2. ,,Zasady cytowania cudzych tekstów’ s.238 oraz wiadomości  do tekstu i ustnie wykonać ćwiczenia. Wykonać pisemnie ćwiczenia w ,, Zeszycie ćwiczeń 7” s. 82 (ćw.1-5) oraz .,Sprawdź, czy potrafisz” s. 84 ćw.1-43.

            3.,,Rozważania o niebieskich migdałach” s.243 oraz wiadomości  do tekstu i ustnie wykonać ćwiczenia.

            4. ,,Podziękowanie” J. Twardowski s.266 oraz wiadomości  do tekstu i ustnie wykonać ćwiczenia.

            5.,, Zapomnieć Różę” E.Barańska s.268 oraz wiadomości  do tekstu i ustnie wykonać ćwiczenia.

            6.,,Mordetstwo w Orient Expressie” A. Christie s.271 oraz wiadomości  do tekstu i ustnie wykonać ćwiczenia.

            7. ,,Imperium” R. Kapuściński s.275  oraz wiadomości  do tekstu i ustnie wykonać ćwiczenia.

            8. ,,O tym, co dzieje się w Syrii”W. Szumowski s.278 oraz wiadomości  do tekstu i ustnie wykonać ćwiczenia.

            9. ,,Jak prowadzić dyskusję?” s.281 oraz wiadomości  do tekstu i ustnie wykonać ćwiczenia. Wykonać pisemnie ćwiczenia w ,, Zeszycie ćwiczeń 7” s. 106 (ćw.1-4)

             

            Należy ćwiczyć technikę czytania poprzez codzienne czytanie lektur szkolnych zaleconych na początku roku szkolnego oraz literatury młodzieżowej zgodnie z preferencjami.

            Wykonanie zadań (ustnych i pisemnych) zostanie sprawdzone i ocenione przez nauczyciela po rozpoczęciu nauki w szkole.

            Klasa VIII:

            Z podręcznika ,,Nowe Słowa na start 8” przeczytać:

            1.,,Artysta” S. Mrożek s.232 oraz wiadomości  do tekstu i ustnie wykonać ćwiczenia.

            2. ,, z głową na karabinie”K. Baczyński s. 233 oraz wiadomości  do tekstu i ustnie wykonać ćwiczenia.

            3. ,, Pozłacana rybka” (fr.) B. Kosmowska s.235 oraz wiadomości  do tekstu i ustnie wykonać ćwiczenia

            4. , Alchemik” (fr.)  P.Coelho s.238 oraz wiadomości  do tekstu i ustnie wykonać ćwiczenia

            5. ,,Nauka Chodzenia” A. Bursa s.242  oraz wiadomości  do tekstu i ustnie wykonać ćwiczenia

            6. Podanie s.244 oraz wiadomości i ustnie wykonać ćwiczenia. Wykonać pisemnie ćwiczenia w ,, Zeszycie ćwiczeń 8” s. 102 (ćw.1-4)

            7.,, Internet” s.246 oraz wiadomości  do tekstu i ustnie wykonać ćwiczenia

            8. Wykonać pisemnie ćwiczenia w ,, Zeszycie ćwiczeń 8”.: ,,Zestaw 2 – zadania do tekstów  s. 119

            Należy ćwiczyć technikę czytania poprzez codzienne czytanie lektur szkolnych zaleconych na początku roku szkolnego oraz literatury młodzieżowej zgodnie z preferencjami.

            Należy powtarzać materiał i wykonywać dostępne  ćwiczenia utrwalające przed egzaminem ósmoklasisty

             

            Wykonanie zadań (ustnych i pisemnych) zostanie sprawdzone i ocenione przez nauczyciela po rozpoczęciu nauki w szkole.

            Proszę o przerobienie następujących tematów z historii.

            Uczniowie klasy IV, V i VI każdy temat wpisują do zeszytu i sporządzają notatkę wybierając trzy z niżej podanych punktów.

            Klasy VII i VIII pod tematem lekcji mają za zadanie opracować trzy dowolne pytania, które są umieszczone pod każdym podpunktem w danym temacie.

            KLASA IV

            Temat 1: Jan Zamoyski – druga osoba po królu:

            – kariera polityczna Jana Zamoyskiego

            – kariera wojskowa Jana Zamoyskiego

            – Zamość – miasto stworzone przez Jana Zamoyskiego

            – Akademia Zamojska – Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie

            znaczenie terminów: szlachta, kanclerz, hetman, Carstwo Rosyjskie

            Temat 2: XVII wiek – stulecie wojen:

            -  potop szwedzki, rola Stefana Czarnieckiego

            – obrona Jasnej Góry i rola przeora Augustyna Kordeckiego

            – król Jan III Sobieski i jego zwycięstwa nad Turkami

            – rola husarii w polskich sukcesach militarnych

            – znaczenie terminów: potop szwedzki, husaria, wielki wezyr, odsiecz, epidemia

             

            KLASA V

            Temat 1: Wyprawy krzyżowe:

            – zajęcie Ziemi Świętej przez Turków

            – synod w Clermont

            – krucjaty

            – utworzenie Królestwa Jerozolimskiego

            – powstanie zakonów rycerskich: templariuszy, joannitów i Krzyżaków

            – upadek Akki

            – skutki wypraw krzyżowych

            – terminy: Ziemia Święta, synod, krucjaty, krzyżowcy, zakony rycerskie

            – postać historyczna: papież Urban II

             

            Temat 2: System feudalny:

            – podział społeczeństwa na seniorów i wasali

            – społeczna drabina feudalna

            – podział społeczeństwa średniowiecznego na stany terminy: feudalizm, senior, wasal, lenno, hołd lenny, stan, przywilej, suzeren, duchowieństwo, chłopi, szlachta, mieszczaństwo

             

            Temat 3: Epoka rycerzy:

            – ideał rycerza i jego obowiązki

            – od pazia do rycerza

            – życie codzienne rycerzy

            – elementy wyposażenia średniowiecznego rycerza

            – kultura rycerska

            – terminy: rycerz, kodeks honorowy, paź, giermek, pasowanie, herb, kopia, ostrogi

             

             

            KLASA VI

            Temat 1: Oświecenie w Europie. (powtórzyć według punktów)

            – oświecenie jako „wiek rozumu”

            – oświeceniowe podejście do kwestii religii

            – krytyka rządów absolutnych

            – idea trójpodziału władzy Monteskiusza

            – państwo jako umowa społeczna według Jana Jakuba Rousseau

            – rozwój nauki w XVIII wieku (matematyka, astronomia, fizyka, chemia, medycyna, biologia)

            – wybrane wynalazki epoki oświecenia

            – cechy sztuki klasycystycznej

            – znaczenie terminów: oświecenie, „wiek światła”, ateizm, władza ustawodawcza, władza wykonawcza, władza sądownicza, Wielka encyklopedia francuska, maszyna parowa, Panteon, tympanon, kopuła

             

            Temat 2: Nowe potęgi europejskie.

            – wzrost potęgi monarchii austriackiej, Królestwa Prus i Cesarstwa Rosyjskiego

            – reformy Piotra I: rozwój armii, administracji i floty

            – zmiany kulturowo-obyczajowe w Rosji

            – absolutyzm oświecony w Austrii

            – rozkwit militarny i gospodarczy Prus za panowania Fryderyka Wilhelma I i Fryderyka II

            – znaczenie terminów: absolutyzm oświecony

             

            Temat 3: Stany Zjednoczone Ameryki:

            – osadnictwo europejskie w Ameryce Północnej

            – konflikt pomiędzy władzami brytyjskimi a mieszkańcami trzynastu kolonii amerykańskich

            – wojna o niepodległość Stanów Zjednoczonych

            – Polacy w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych (Tadeusz Kościuszko, Kazimierz Pułaski)

            – konstytucja Stanów Zjednoczonych i trójpodział władzy

            – znaczenie terminów: bojkot, bostońskie picie herbaty, konstytucja, prezydent, Kongres, Izba Reprezentantów

             

            KLASA VII

            Temat 1: Odzyskanie niepodległości.  Str. 170 - 175

            Temat2: Walka o granice. Str. 176 - 182

             

            KLASA VIII

            Temat 1: Stalinizm w Polsce. Rozdział 21

            Temat2: Od stalinizmu do małej stabilizacji.  Rozdział 22

             

            MATEMATYKA KLASA IV

            Uczniowie klasy IV, proszę o samodzielne wykonanie zadań dotyczących podsumowania wiadomości o ułamkach zwykłych (4 kserówki) i wklejenie ich do zeszytu przedmiotowego. Dodatkowo proszę przerobić temat ,,Ułamki dziesiętne. Ułamki o mianownikach 10,100, 1000,…” podręcznik str. 182 – 185 i uzupełnić w zeszycie ćwiczeń zadania o tym temacie. Następnie zapoznać się z tematem ,,Zapisywanie wyrażeń dwumianowanych, cz.1” podręcznik str.186 – 188 oraz tematem ,,Zapisywanie wyrażeń dwumianowanych, cz. 2” podręcznik str.189 – 190 i uzupełnić zadania w zeszycie ćwiczeń. Warto obejrzeć:  https://www.youtube.com/watch?v=NMB4738BeFU https://www.youtube.com/watch?v=kBlBCHoI0nY https://epodreczniki.pl/a/ulamki-o-mianownikach-10-100-1000/D4yicIu1 ,    mateamtycznezoo.pl

            MATEMATYKA KLASA V

            Uczniowie klasy V, proszę o rozwiązanie zadań dotyczących działań na ułamkach dziesiętnych -dodawanie, odejmowanie i mnożenie, które otrzymaliście w  formie kserówek (5 sztuk) i wklejenie ich do zeszytu przedmiotowego. Jednocześnie proszę o zapoznanie się z kolejnym tematem ,,Dzielenie ułamków dziesiętnych przez liczby naturalne” podręcznik str. 164 – 166 i uzupełnienie zadań w zeszycie ćwiczeń str. 63.  Następnie temat ,,Dzielenie ułamków dziesiętnych” podręcznik str. 167 – 168 i zeszyt ćwiczeń str. 64-65. ,,Szacowanie wyników działań na ułamkach dziesiętnych” podręcznik str. 169- 170 i zeszyt ćwiczeń str. 66. Do ćwiczeń możecie wykorzystać   mateamtycznezoo.pl

            MATEMATYKA KLASA VI

            Uczniowie klasy VI, przypominam  o rozwiązaniu zadań dotyczących działań na liczbach dodatnich i liczbach ujemnych (kserówki 4 sztuki) i wklejenie ich do zeszytu przedmiotowego. Proszę o zapoznanie się z tematem ,,Wyrażenia algebraiczne. Zapisywanie wyrażeń algebraicznych” podręcznik str. 178- 184 i rozwiązać zadania w zeszycie ćwiczeń str. 87- 91. W następnej kolejności temat ,,Obliczanie wartości wyrażeń algebraicznych” podręcznik str. 185- 187 i zeszyt ćwiczeń str. 92 oraz ,, Upraszczanie wyrażeń algebraicznych” podręcznik str. 180- 192 i zeszyt ćwiczeń str. 93-95.

            MATEMATYKA KLASA VII

            Uczniowie klasy VII przypominam o samodzielnym rozwiązaniu zadań dotyczących wyrażeń algebraicznych i równań (4 kserówki) i wklejenie ich do zeszytu przedmiotowego. Proszę o zapoznanie się z tematem ,,Przekształcanie wzorów” z podręcznika str. 208 – 211 i rozwiązanie zad. 1 i 2 ze str. 210 i zad. 7 str. 211 i rozwiązaniu zadań w zeszycie ćwiczeń str. 50.  Następnie proszę rozwiązać zadania z podręcznika ze str. 212- 213 ,,Przed klasówką”.

            MATEMATYKA KLASA VIII

            Uczniowie klasy VIII proszę zapoznać się z tematem ,,Pole koła” podręcznik str.247- 251. Rozwiązać zad.1,2,3,4 str. 248 i zad. 9, 12 ,,sprawdź czy umiesz” str. 249- 251. Następnie rozwiązać zadania z podręcznika ,,Przed klasówką”  ze str.252- 253. Zachęcam do rozwiązania ARKUSZA 3 i ARKUSZA 4  Egzamin 8—KLASISTY na  mateamtycznezoo.pl

            Chemia

            Klasa VII

            1. Proszę przypomnieć i utrwalić wiadomości z podręcznika (strony 142-146) a następnie wykonać zadanie 1 i 2 z strony 147.
            2. Prawo zachowania masy str. 148-150 w podręczniku a następnie wykonać zadanie1 i 2 z podręcznika.

            Klasa VIII

            1. Temat : Szereg homologiczny alkenów. Proszę wykonać krótką notatkę w zeszycie (definicja alkenów, wzór ogólny alkenów, przerysować tabelę 8 ze strony 120 z podręcznika)
            2. Temat: Eten – przedstawiciel alkenów. Wykonać krótką notatkę, która będzie zawierała następujące treści (właściwości etenu, reakcje jakim ulega eten, zastosowania etenu)
            3. Temat: Szereg homologiczny alkinów. Notatka w zeszycie w oparciu o materiał w podręczniku (str. 126-127) zawierająca definicję alkinów, wzór ogólny i tabela 9 ze str. 126 w podręczniku.

            Biologia

            Klasa V

            1. Temat: Korzeń – organ podziemny rośliny. Wykonać krótką notatkę do zeszytu w oparciu o wiadomości z podręcznika str. 98-101, która będzie uwzględniała następujące treści:

            (funkcje korzenia, budowa korzenia, systemy korzeniowe oraz przekształcenia korzeni).

            1. Temat: Budowa i funkcje łodygi. . Wykonać krótką notatkę do zeszytu w oparciu o wiadomości z podręcznika str. 102-105, która będzie uwzględniała następujące treści:

            (budowa i rodzaje pędów, budowa i główne funkcje łodygi, przekształcenia łodyg)

            Klasa VI

            Powtórzyć i utrwalić wiadomości o kręgowcach zmiennocieplnych, wykonać zadania w zeszycie ćwiczeń str. 69-96.

            Klasa VII

            1. Temat: Budowa i rola układu nerwowego. Przeczytać i zrobić do zeszytu krótką notatkę ze str. 173-176.
            2. Temat: Ośrodkowy układ nerwowy. . Przeczytać i zrobić do zeszytu krótką notatkę ze str. 177-180.
            3. Temat: Obwodowy układ nerwowy. Odruchy. Przeczytać i zrobić do zeszytu krótką notatkę ze str. 181-184.
            4. Temat: Higiena i choroby układu nerwowego. Przeczytać tekst z podręcznika str. 185-189.

            Klasa VIII

            1. Przeczytać, przyswoić i krótko opisać w zeszycie następujące zagadnienia: drapieżnictwo, roślinożerność i pasożytnictwo w oparciu o podręcznik str. 97-110.

             

                           

             

             

             

             

             

             

          • Zabawa Karnawałowa

          • Po ciężkiej pracy w I semestrze nauki uczniowie naszej szkoły niewątpliwie zasłużyli na odpoczynek oraz dobrą rozrywkę w postaci zabawy karnawałowej, która odbyła się w czwartek – 18 lutego.

            Tego dnia dzieciom towarzyszyło wiele emocji i wrażeń. Sala gimnastyczna wyglądała inaczej niż na co dzień, zamieniła się w prawdziwą salę balową. Udekorowana kolorowymi balonami, serpentynami, gwiazdami zachęcała do szampańskiej zabawy. 

            W szkole zaroiło się od Spidermanów, piratów, rycerzy, kowbojów rodem z Dzikiego Zachodu. Były wróżki, księżniczki, motyle, biedronki. Stroje były barwne, oddawały nawet najdrobniejsze szczegóły wybranej postaci. Niektórzy byli nie do poznania, inni budzili podziw.

            O godz.15.00 wszystkich uczestników przywitał Dj Doman.

            Wszyscy uczniowie bawili się znakomicie przy rytmach różnorodnej muzyki jak przystało na prawdziwy bal. Były pociągi, korowody, kółeczka i tańce w parach. Wszyscy mogli uczestniczyć w zabawach i konkursach. Humor dopisywał zarówno dzieciom, wychowawcom jak i rodzicom.

            Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę balową. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze, a wspólna zabawa przyniosła wiele radości.

            Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów.

            Tegoroczna zabawa karnawałowa w SP im.  Sw. Floriana w Podlesiu należała do udanych. Wszyscy byli zmęczeni tańcami, ale zadowoleni.

          • Dzień Chorego

          • XXVIII Światowy Dzień Chorego 

            12 lutego 2020 r. po raz kolejny w naszej parafii obchodziliśmy uroczystość Światowego Dnia Chorego . W tym dniu do  Parafii przybyły relikwie św. Jana Pawła II.  O godz. 9. 15 nastąpiło uroczyste powitanie  relikwii przez członkinie Akcji Katolickiej. Następnie odbyła się  msza św, w intencji wszystkich chorych i cierpiących, którą celebrował ks. Proboszcz  Stanisława  Buszta. Podczas mszy św. odbył się obrzęd namaszczenia chorych i ucałowanie relikwii.

            Po mszy św. Parafialny Zespół Caritas  zaprosił wszystkich chorych na wspólny obiad i biesiadę do świetlicy Szkoły Podstawowej im. św. Floriana w Kamieniu Podlesiu. Jak co roku swoją obecnością podczas Światowego Dnia Chorego zaszczycili  nas : p. Ryszard Bugiel – Wójt Gminy Kamień, p. Jerzy Bednarz-Sekretarz Gminy Kamień, p. Mirosław Piędel - Przewodniczący Rady Gminy Kamień, p. Józef Szcząchor - Radny Gminy Kamień oraz p.Jan Madej- dyrektor Szkoły Podstawowej im. św. Floriana w Kamieniu- Podlesiu. Uroczystość Światowego Dnia Chorego uświetniona została przez występy artystyczne oraz śpiewy uczniów z naszej szkoły.